Spis treści
Średnie roczne nasłonecznienie w Polsce wynosi około 1000 kWh/m2, a jego rozkład w skali kraju jest w miarę równomierny.
Stwarza to bardzo dobre warunki do korzystania z instalacji fotowoltaicznej. Szczegóły nasłonecznienia Polski można sprawdzić https://solargis.com/maps-and-gis-data/download/poland
Opłacalność inwestowania w instalację fotowoltaiczną zależy od kilku czynników:
- wybranej technologii fotowoltaicznej,
- kąta nachylenia dachu,
- kierunku jego położenia względem południa,
- zacienienia,
- lokalizacji,
- ceny energii elektrycznej kupowanej przez użytkownika z sieci.
Ponieważ ceny energii elektrycznej rosną – w przypadku polskich gospodarstw domowych aż o 188% w ciągu ostatnich dwudziestu lat, a koszty pozyskiwania energii ze Słońca spadającej w dużym tempie – podczas ostatnich 10 lat aż o 90%, inwestowanie w ten rodzaj odnawialnych źródeł energii stało się bardzo opłacalne. Prognozy odnośnie wzrostu cen energii, który może wynieść nawet do 50% na przestrzeni najbliższych lat, zwiększają jeszcze bardziej korzyści związane z pozyskiwaniem energii ze Słońca z każdym rokiem korzystania z systemu fotowoltaicznego.
W przypadku wytwarzania energii ze Słońca głównym zyskiem (w wymiarze finansowym) są zminimalizowane comiesięczne koszty energii kupowanej z sieci – nawet do 80%. Jak to się dzieje?
Posiadając własną elektrownię słoneczną na dachu podczas dnia zużywamy najpierw własną darmową energię słoneczną, a nie energię wygenerowaną w dużych elektrowniach wykorzystujących paliwa kopalne. Natomiast energia, której nie możemy w tym momencie zużyć, trafia do sieci. Dzięki nowym przepisom za każdą jednostkę energii elektrycznej (kWh), którą przekażemy do sieci, otrzymamy wartość pieniężną sumy oddanej energii na nasze wirtualne konto prosumenta.
Z wytwarzaniem energii słonecznej wiążą się także: czystsze powietrze, woda, środowisko oraz zachowane zasoby naturalne – a to korzyści, których wartość jest bezcenna, zarówno dla nas, jak i dla przyszłych pokoleń.