Spis treści
Transport paneli fotowoltaicznych, czyli o bezpiecznym przewozie instalacji PV
Chociaż rzadko mówi się o transporcie paneli fotowoltaicznych, ma on istotne znaczenie dla wydajności i opłacalności całej inwestycji. Jak powinien przebiegać przewóz elementów instalacji PV, do czego prowadzi nieprawidłowy transport i na co zwrócić uwagę po rozładunku paneli?
Jak przebiega transport modułów fotowoltaicznych
Instalacja fotowoltaiczna ma swoją specyfikę konstrukcyjną. Wiemy, że jest wytrzymała na działanie warunków zewnętrznych. Jednak w czasie transportu powinniśmy zadbać o to, by zabezpieczyć poszczególne komponenty tak, by nie uległy uszkodzeniu.
Jak zapewne możemy się domyślać, transport fotowoltaiki nie ogranicza się wyłącznie do modułów PV. Przewozi się także falownik, wszystkie części danej konstrukcji, znaki ostrzegawcze, a także elementy drobnej elektryki, czyli wszelkie potrzebne przewody oraz zabezpieczenia.
Przewóz wrażliwych elementów instalacji
Każdy element instalacji fotowoltaicznej powinien być prawidłowo zabezpieczony. Transport samych modułów PV powinien odbywać się na paletach. W zależności od wielkości danej instalacji moduły mogą zajmować całą powierzchnię palety lub tylko jej część. Jeśli mamy do czynienia z drugim wariantem, wówczas pozostałą przestrzeń można wypełnić pozostałymi elementami zestawu instalacyjnego.
W następnej kolejności należy zapewnić stabilizację dla całego ładunku. Warto użyć tutaj pionowej deski, którą przytwierdzamy do palety. Niezwykle istotne jest, aby naprawdę dobrze zabezpieczyć elementy instalacji na czas transportu. Ponieważ instalacje PV przygotowywane są zgodnie z indywidualnymi potrzebami klientów, każdorazowy przewóz komponentów wymaga starannego zaplanowania. Bardzo ważnym aspektem jest także czas transportu. Panele powinny dotrzeć do klienta w umówionym czasie, tak aby montaż instalacji odbył się zgodnie z zaplanowanym harmonogramem.
Jak zyskać pewność, że panele fotowoltaiczne dotarły w dobrym stanie
Należy wspomnieć, że nieprawidłowe przygotowanie komponentów instalacji PV do transportu może skutkować powstaniem mikrouszkodzeń. Chociaż trudno wychwycić je na pierwszy rzut oka, ich konsekwencje mogą być znaczne. Mikrouszkodzenia mogą stać się np. przyczyną utraty mocy. Za zmniejszeniem uzysków idzie z kolei spadek opłacalności całej inwestycji. Dlatego tak dużą wagę należy przykładać do bezpieczeństwa transportu instalacji fotowoltaicznej.
Na szczęście sami możemy sprawdzić, czy panele dotarły do nas w dobrym stanie. W jaki sposób? W pierwszej kolejności zwracamy uwagę, w jakiej pozycji były przewożone panele. Pod żadnym pozorem nie powinny być transportowane na płasko. Istnieje wówczas bardzo duże ryzyko powstania uszkodzeń. Poprawną pozycją jest ustawienie paneli w pionie na dłuższym boku.
Należy też sprawdzić, czy panele zostały poprawnie zabezpieczone przed wpływem drgań. W tym celu stosuje się tekturowe przekładki, które umieszcza się między panelami. Najbezpieczniejsze typy przekładek mają strukturę plastra miodu, dzięki czemu najlepiej odbierają drgania. Ponadto w transporcie używa się czarnej folii stretch. Jednak z uwagi na trudności odzysku tego materiału, powoli przechodzi się na folię bezbarwną, która jest bardziej przyjazna środowisku.
Aby zyskać stuprocentową pewność, że instalacja nie uległa uszkodzeniu i działa poprawnie, należy stale monitorować jej pracę. Warto w tym celu obserwować wydajność pracy paneli za pomocą dedykowanej aplikacji. Powinniśmy być zatem czujni zarówno przed montażem instalacji PV, jak i po. Producenci oferują wsparcie posprzedażowe. Warto również pamiętać, że przysługuje nam gwarancja zarówno na sam sprzęt fotowoltaiczny, jak i jego wydajność. Wszelkie wątpliwości dobrze jest zgłaszać producentom, gdyż w łatwy sposób potrafią zweryfikować, w której części instalacji wystąpiła usterka.