Spis treści
Powietrzna pompa ciepła – szacunkowe zużycie prądu. Sprawdź, jak obliczyć zużycie
Ile prądu zużywa powietrzna pompa ciepła? Jak obliczyć roczne zapotrzebowanie pompy na energię elektryczną? Czy możemy obniżyć wysokość rachunków za prąd, korzystając z pompy ciepła? Odpowiedzi przedstawiamy poniżej.
Ile prądu zużywa pompa ciepła? Od czego to zależy?
Nie da się jednoznacznie określić, ile prądu zużywa pompa ciepła. Zużycie prądu zależy od wielu czynników. Wśród nich dużą rolę odgrywa powierzchnia obiektu, który chcemy ogrzać. A zatem im większy będzie nasz dom, tym większe zapotrzebowanie pompy na energię elektryczną.
Istotne znaczenie ma tu także technologia grzewcza. To, czy ogrzewamy dom za pomocą tradycyjnych grzejników czy też stosujemy ogrzewanie podłogowe, przekłada się na wysokość rachunków za prąd. Pewien wpływ na zużycie energii ma także rodzaj wentylacji, jak również to, w jakim stanie znajduje się dany obiekt. Należy pamiętać, że również liczba domowników wpływa na zużycie energii. Im więcej osób w danym gospodarstwie, tym większe zużycie wody. Ta z kolei podgrzewana jest także przez pompę ciepła. Nie zapominajmy również o preferowanej temperaturze. Jej wysokość nie pozostaje bez znaczenia.
Współczynnik COP oraz SCOP pompy ciepła
Istnieją dwa współczynniki, dzięki którym możemy mierzyć sprawność pompy ciepła w odniesieniu do zużycia energii elektrycznej. To COP oraz SCOP. Czym się różnią? Współczynnik COP (z języka angielskiego – Coefficient Of Performance) to wartość, która określa, ile mocy cieplnej pompa ciepła może oddać w stosunku do mocy elektrycznej, której potrzebuje do swojej pracy. Jeśli zatem obserwujemy COP na poziomie 4,5, oznacza to, że z 1 kW mocy elektrycznej pompa wytworzy 4,5 kW mocy grzewczej. Wyższy COP oznacza większą wydajność pompy.
Współczynnik SCOP (z ang. Seasonal Coefficient Of Performance) opiera się na szacunkach. Przy jego określaniu bierze się pod uwagę określone warunki. Dopiero na ich podstawie sprawdza się, ile ciepła wytworzy dana pompa ciepła. W przeciwieństwie do współczynnika COP możemy analizować zużycie prądu w dłuższym okresie w ciągu roku. COP pozwala na definiowanie zużycia w danej chwili. Stąd też SCOP okaże się bardziej przydatny dla tych, którym zależy na obserwacji zużycia energii przez pompę w dłuższej perspektywie czasowej. Wyższy SCOP oznacza większe oszczędności w poborze prądu.
Ile prądu zużywa pompa ciepła – jak to obliczyć?
Ile prądu zużywa pompa ciepła? Przygotowując się do obliczeń, warto poznać zapotrzebowanie budynku na ciepło. Dobrze też sprawdzić współczynnik SCOP. Jeśli dysponujemy tymi wartościami, możemy przeprowadzić proste działanie. Zużycie energii elektrycznej przez pompę ciepła będzie ilorazem zapotrzebowania domu na ciepło oraz współczynnika SCOP. A jeśli chcemy poznać koszty pracy pompy, wówczas cenę za 1 kW mnożymy przez przybliżony koszt ogrzewania pompą. Jeśli nie czujemy się mocni we własnoręcznych obliczeniach, możemy sięgnąć po gotowe kalkulatory dostępne w internecie. Przeprowadzając obliczenia, należy pamiętać o energii potrzebnej zarówno na ogrzanie budynku, jak również ciepłej wody użytkowej (c.w.u.).
Mam pompę ciepła 16 kW. Jakie będzie zużycie prądu?
Należy pamiętać, że nawet gdy wykonamy bardzo dokładne wyliczenia, otrzymane wartości będą wartościami przybliżonymi. To, ile pompa ciepła zużywa prądu, zależne jest w rzeczywistości od wielu czynników, których wystąpienie nie zawsze możemy przewidzieć. Mimo wszystko warto opierać się na szacunkowych wyliczeniach.
Spróbujmy pokusić się o przykładowe wyliczenie szacunkowego zużycia prądu dla pompy ciepła o mocy 16 kW. Jak to zrobić? Zakładamy, że mieszkamy w domu rodzinnym o powierzchni 175 metrów kwadratowych. Roczne zapotrzebowanie na ogrzewanie, wentylację oraz ciepłą wodę użytkową wynosi 16 000 kWh. Zakładamy, że współczynnik efektywności urządzenia SCOP wynosi 4. Wspomniane zapotrzebowanie dzielimy właśnie przez wskazany współczynnik. Otrzymujemy wartość 4000 kWh. Jest to przybliżona wartość, która wyraża roczne zapotrzebowanie naszego gospodarstwa domowego na energię elektryczną. Tyle mniej więcej prądu zużyje w ciągu 12 miesięcy nasza pompa ciepła.
Czy można obniżyć zużycie prądu przez pompę ciepła?
Roczne zużycie prądu możemy obniżyć na kilka różnych sposobów. Jednym z nich jest zmodernizowanie instalacji grzewczej w naszym domu. Wprawdzie tradycyjne grzejniki mogą współpracować z pompami ciepła, jednak taki stan rzeczy może wymagać większego poboru energii elektrycznej. Warto także korzystać z urządzeń automatyzujących ogrzewanie w odniesieniu do temperatur panujących na zewnątrz.
Ustawianie jednolitej temperatury przez cały okres grzewczy może okazać się mniej opłacalne. A jeśli zależy nam na znacznym obniżeniu rachunków za prąd, warto rozważyć połączenie pompy ciepła z instalacją fotowoltaiczną. Dzięki temu zyskamy dużą niezależność od warunków narzucanych przez sieć energetyczną, a tym samym w ciągu kilku lat zaczniemy generować jeszcze większe oszczędności.