Spis treści
Podłączanie fotowoltaiki do sieci – krok po kroku
Panele fotowoltaiczne pojawiły się już na Twoim dachu. Własna elektrownia słoneczna jest już gotowa do pracy. Jeśli zdecydowałeś się na rozwiązanie on-grid albo hybrydę, wówczas czeka Cię jeszcze jeden krok – zgłoszenie instalacji fotowoltaicznej do sieci. Od czego zacząć i jak zrobić to skutecznie?
Podłączenie instalacji fotowoltaicznej do sieci – kiedy przychodzi ten moment?
Podłączanie instalacji fotowoltaicznej do sieci energetycznej odbywa się w końcowym etapie, kiedy nasza elektrownia solarna jest praktycznie gotowa do użytku. Właściwy moment na dokonanie tego ruchu pojawia się wtedy, gdy wszystkie elementy są już zamontowane. Ponadto należy posiadać niezbędną dokumentację. W kolejnych krokach pobieramy i wypełniamy odpowiednie wnioski. Na ich rozpatrzenie oraz przyłączenie instalacji sieć energetyczna ma 30 dni.
Kto i na jakich warunkach powinien podłączyć fotowoltaikę do sieci
Obecnie fotowoltaikę mogą przyłączać do sieci zarówno osoby prywatne, jak i przedsiębiorcy. Zyskują oni miano prosumentów tj. osób, które wytwarzają energię elektryczną z odnawialnych źródeł energii. Po przyłączeniu instalacji fotowoltaicznej do sieci będą przesyłać nadwyżki wytworzonej przez panele PV energii. I choć system net-meteringu zastępuje net-billing, lokowanie w sieci nadwyżek energii oraz ich odbiór nadal są możliwe, jednak na innych warunkach.
Klienci decydujący się na instalacje on-grid, jak również na coraz bardziej popularne rozwiązania hybrydowe, niejako automatycznie zgadzają się na przyłączenie instalacji fotowoltaicznej do sieci. Dzięki temu zyskują możliwość magazynowania nadwyżek energii powstałych w miesiącach letnich oraz odbierania energii zimą, kiedy panele PV nie wytwarzają tak dużej ilości prądu.
Warunki przyłączenia paneli fotowoltaicznych do sieci reguluje tzw. prawo energetyczne. W jego świetle wyróżniamy dwa typy przyłączeń. Gdy dany budynek posiada już połączenie z siecią, a tym samym moc całej instalacji nie przekracza mocy przyłączeniowej, mamy do czynienia z przyłączeniem na podstawie zgłoszenia instalacji fotowoltaicznej. Gdy jednak moc fotowoltaiki przekracza moc przyłączeniową bądź też obiekt nie jest połączony z siecią, wówczas następuje przyłączenie do sieci na podstawie wniosku o określenie warunków przyłączenia. Wniosek ten kierowany jest do dystrybutora.
Jak podłączyć fotowoltaikę do sieci – krótki schemat krok po kroku
Procedura przyłączania paneli fotowoltaicznych do sieci nie jest bardzo skomplikowana. Warto na początek ustalić, który z dwóch wymienionych wyżej przypadków przyłączenia dotyczy naszej elektrowni słonecznej. Warto też zgromadzić wymagane dokumenty – w tym dane instalacji oraz samego zgłaszającego. Od czego zacząć?
- Decydujemy, w jakim trybie przyłączamy fotowoltaikę do sieci energetycznej. W zależności od sytuacji – zgłaszamy nowo powstałą instalację, wnioskujemy o zwiększenie mocy przyłączeniowej albo o przyłączenie do sieci energetycznej.
- Gromadzimy niezbędną dokumentację. Pobieramy odpowiednie wnioski ze strony internetowej sieci. Zbieramy także dane dotyczące samej instalacji PV. Powinniśmy otrzymać je od wykonawcy.
- Komplet dokumentów wraz z wnioskami przesyłamy do sieci energetycznej. Od tego momentu ma ona 30 dni na rozpatrzenie naszego zgłoszenia.
- Po pozytywnym rozpatrzeniu wniosków, przedstawiciel zakładu energetycznego wymieni tradycyjny licznik energetyczny na tzw. licznik dwukierunkowy.
- W zależności od rodzaju zgłoszenia w ostatnim kroku zostaniemy zobowiązani do podpisania specjalnej umowy z siecią o świadczeniu przez nią usług. W tym momencie kończy się procedura przyłączenia instalacji fotowoltaicznej do sieci.
Jakie dokumenty okażą się niezbędne przy podłączaniu fotowoltaiki do sieci
Jednym z najistotniejszych warunków pozytywnego rozpatrzenia naszego zgłoszenia jest zebranie kompletu dokumentów. Jakich danych wymagać będzie od nas dystrybutor energii? Niezbędne okażą się przede wszystkim:
- dane związane z parametrami technicznymi instalacji fotowoltaicznej,
- certyfikacja paneli PV oraz całego sprzętu fotowoltaicznego,
- schemat instalacji elektrycznej w danym budynku (z włączeniem nowo powstałej instalacji fotowoltaicznej),
- wypis z CEIDG bądź KRS – jeśli zgłaszający jest przedsiębiorcą,
- pełnomocnictwo w przypadku zgłoszenia w imieniu innej osoby.
Warto pamiętać, że do wypełnienia wniosku przydadzą nam się nasze dane osobowe, dane przedsiębiorstwa, dane instalatora oraz potwierdzenie jego uprawnień, jak również dane techniczne instalacji fotowoltaicznej oraz informacja o mocy instalacji PV oraz jej specyfikacja. W wielu przypadkach firmy sprzedające fotowoltaikę pomagają swoim klientom w procesie wnioskowania oraz zgłaszania nowej elektrowni słonecznej do sieci energetycznej. Tak więc i w tym procesie możemy liczyć na pomoc doświadczonych profesjonalistów.