Spis treści
Od czego zależy cena kWh i ile ona wynosi?
Dziś energia elektryczna jest obecna na każdym kroku. Pomaga ratować zdrowie pacjentów w szpitalach, zapewnia dostęp do rozrywki, np. telewizji, a także usprawnia pracę, zasilając elektronarzędzia. Ile jednak to wszystko kosztuje? Jaka jest cena kilowatogodziny (kWh)?
Niewątpliwym faktem jest, że rynek energii elektrycznej staje się coraz bardziej konkurencyjny, a pojawianie się nowych sprzedawców, jeszcze bardziej wymusza na nim zmiany, na których najbardziej skorzystają klienci Już dziś widzimy, że wiele osób decydując się na zmianę kieruje się nie tylko jednym kryterium: niższą stawką za energię elektryczną. Rosnąca świadomość konsumentów w tym zakresie pozwala im zaoszczędzić nawet kilkaset złotych rocznie.
W związku z uwolnieniem rynku energii od ponad 10 lat mamy możliwość wyboru dostawcy energii. Co to oznacza? Przed zmianą ceny prądu w Polsce były regulowane i zależały od konkretnej lokalizacji gospodarstwa domowego lub firmy. Dziś miejsce poboru prądu ma znaczenie jedynie wtedy, gdy chodzi o cenę kWh prądu za przesył. Innymi słowy, możemy wybrać dowolnego sprzedawcę energii elektrycznej, kierując się ceną 1 kWh prądu, natomiast tzw. Operator Systemu Dystrybucyjnego (czyli spółka energetyczna, która odpowiada za infrastrukturę sieci elektroenergetycznej) zależy tylko i wyłącznie od terenu, na którym się znajdujemy i nie można go zmienić ani wybrać.
Od czego zależy cena kWh?
Skrót kWh oznacza kilowatogodzinę, jednostkę energii, pracy oraz ciepła, na podstawie której rozliczane jest zużycie energii elektrycznej. 1 kWh to ilość energii zużytej przez urządzenie o mocy 1000 W przez jedną godzinę. Wiedząc, z jaką mocą pracuje dany sprzęt, można szybko obliczyć koszt jego użytkowania.
Cena kWh zależy od kilku czynników. Na jej sumę składają się:
- koszt energii elektrycznej
- opłata systemowa zmienna
- opłata sieciowa zmienna
- podatki I inne opłaty miesięczne stałe
Cena 1 kWh różni się także w zależności od posiadanej taryfy. Najpopularniejszy wariant wybierany przez klientów indywidualnych i gospodarstwa domowe to taryfa G11, czyli jednostrefowa, w której cena prądu jest stała, niezależna od pory dnia. Inaczej koszty wyglądają w przypadku taryfy G12 lub G12w, które zostały podzielona na część „dzienną” i „nocną”.
Cena kWh zależna od regionu
Cena energii w przypadku stawek dystrybucyjnych regulowana jest przez państwo, a taryfa opracowana przez każdego dostawcę w Polsce musi zostać zaakceptowana przez prezesa URE (Urząd Regulacji Energetyki). Część sprzedawców musi również zatwierdzać taryfy dotyczące sprzedaży prądu w URE – ale nie każdy podmiot działający na rynku ma taki obowiązek. W ramach obowiązującego prawa, dostawcy energii tworzą własne cenniki lub taryfy, które następnie przedstawiane są klientowi końcowemu. Należy podkreślić, że cena kWh różni się także od regionu oraz tamtejszego operatora lub ofert oferowanych przez sprzedawców w Polsce.
Częściami składowymi ceny za 1 kWh w Polsce są: podatek VAT, akcyza, podatki i opłaty IZE, kogeneracyjna, mocowa, marża dystrybutora, koszty przesyłowe oraz koszt zakupu energii elektrycznej.
W poniższej tabeli porównano ceny na 2023 r. za 1 kWh energii kupioną od danego sprzedawcy w poszczególnych dostępnych ofertach do wysokości maksymalnego zużycia.
Nazwa oferty | Stawka G11 [zł/kWh] netto (brutto) | |
ENERGA | Całodobowa | 0,4131 (0,5081)* |
ENEA S.A. | Dzień i noc | 0,4140 (0,5092)* |
E.ON | Najprostsza dla Ciebie | 0,4140 (0,5092)* |
W 2023 roku ceny energii dla gospodarstw domowych zostały zamrożone na poziomie taryf na 01.01.2022 r. To znaczy, że gospodarstwa zużywające nie więcej niż 2000 kWh (2600 kWh w przypadku osób z niepełnosprawnościami oraz 3000 kWh dla użytkowników z kartą dużej rodziny) energii rocznie zapłacą tyle samo, ile w zeszłym roku. Przy zużyciu energetycznym powyżej limitu, maksymalna cena za kWh wynosi 0,693 zł.
Co można zrobić, by cena 1 kWh była mniejsza?
Aby cena 1 kWh była niższa, można zdecydować się na jedno z kilku rozwiązań. Niższy rachunek za prąd jest kuszący, ale warto wcześniej poznać wszystkie dostępne opcje i poddać je dokładnej analizie.
Zmiana sprzedawcy energii
Nie da się zmienić OSD, gdyż jest on przypisany do danego regionu, można natomiast wybrać innego sprzedawcę energii. Wybierając nowego sprzedawcę można obniżyć stawkę za kwh oraz opłatę handlową. Koszty związane z dystrybucją pozostaną bez zmian i będą zgodne z taryfą lokalnego OSD. Porównywarki dostępne w Internecie pokażą, u którego z nich cena za kWh jest najniższa. Przy okazji warto skorzystać z różnych pakietów usług, np. pobieranie prądu i gazu od jednego sprzedawcy, dzięki czemu oszczędności staną się jeszcze większe.
Przeczytaj również na temat: Jak wybrać dostawcę prądu?
Zmiana taryfy
Najpowszechniejsza taryfa G11 nie daje wielu możliwości szukania oszczędności. Średnia cena za 1 kWh w 2023 r. wynosi w niej ok. 50 groszy brutto – niezależnie od pory czy ilości zużycia. Inaczej sprawa wygląda w przypadku taryfy G12 lub G12w. Obowiązuje tam tzw. stawka nocna, która jest niższa od tej obowiązującej w dzień. Taryfa G12 to także idealny wybór dla osób korzystających z ogrzewania elektrycznego lub osób zużywających w ciągu dnia mało energii elektrycznej. Grupą taryfową G12w czy G12 to bardzo niskie stawki za zużyte kilowatogodziny (kWh) w strefie pozaszczytowej, czyli w godzinach popołudniowych i nocnych (oraz w weekendy i święta przez cała dobę w przypadku G12w)
Przejście na energooszczędność
Stanie się świadomym i bardziej energooszczędnym konsumentem nie obniży ceny za 1 kWh prądu, jednak pozwoli zmniejszyć ogólne rachunki za energię. Warto zainwestować w energooszczędne żarówki i gasić światło, kiedy nie jest potrzebne. utrzymywanie w trybie czuwania wielu urządzeń jednocześnie może okazać się nieopłacalne – mimo iż są wyłączone, wciąż nabijają licznik prądu. Dzięki zmianie sprzętów lub nawyków zaczniesz zużywać mniej kWh i tym samym obniżysz rachunki
Zostanie prosumentem
Jeżeli masz swój dom – możesz zamontować własną elektrownię przydomową, dzięki czemu staniesz się niezależny energetycznie. Żadne podwyżki cen prądu nie będą cię obchodziły. Stając się prosumentem, możesz jednocześnie produkować i konsumować wytworzoną przez siebie energię. Dzięki temu rachunki za prąd staną się niższe.
Cena 1 kWh energii elektrycznej dla firm
Cena 1 kWh energii elektrycznej dla firm zależy od wybranej taryfy. Jeśli firmą nazywamy jednoosobową działalność gospodarczą zarejestrowaną w domu, zwykle można korzystać z powszechnej taryfy G11, która ma stałą cenę za 1 kWh przez całą dobę.
Warto wiedzieć: Każdy dostawca prądu może w inny sposób regulować wykorzystanie prądu do celów komercyjnych. Chcąc prowadzić jednoosobową działalność gospodarczą w domu i pozostać przy taryfie G11, należy sprawdzić warunki zapisane w umowie.
Sprzedawcy energii mają specjalnie przygotowane taryfy dla firm:
- Taryfa A – przeznaczona dla dużych fabryk, stoczni;
- Taryfa B – skierowana do dużych przedsiębiorstw zasilanych z sieci średniego napięcia, np. fabryki, restauracje;
- Taryfa C – stworzona z myślą o MŚP potrzebujących niskiego napięcia, np. sklepy osiedlowe;
- Taryfa R – taryfa tymczasowa dla firm bez licznika, np. na potrzeby zdjęć, kręcenia wideo.
Najpopularniejszym wyborem firm w Polsce jest taryfa jednostrefowa C11. Cena kWh dla firm w dużej mierze uzależniona jest od dostawcy prądu, rodzaju podpisanej umowy, czasu jej trwania oraz rocznego zużycia. Analizując cenniki sprzedawców, należy pamiętać, że podane kwoty to ceny netto.
Dla właścicieli firm zmiana sprzedawcy energii elektrycznej to często skuteczny sposób na optymalizację kosztów. Klient może podjąć decyzję o zmianie sprzedawcy w oparciu nie tylko o atrakcyjność cenową oferty, czyli stawkę za kilowatogodzinę, ale również przejrzystość oferty, brak ukrytych opłat, a także możliwość zakupu innych produktów w ramach jednego koszyka usług.