Spis treści
Obsługa pompy ciepła. Jak wygląda korzystanie z pompy ciepła na co dzień
Decyzję o montażu pompy ciepła poprzedza nierzadko pytanie o to, jak wygląda korzystanie z pompy ciepła na co dzień. Poniżej opisujemy nie tylko możliwości konfiguracji pompy, lecz także zwracamy uwagę na to, jak powinna wyglądać obsługa pompy ciepła i jej optymalne ustawienie. Czym jest krzywa grzewcza i dlaczego warto zwrócić uwagę na ten parametr?
Lokalizacja pompy ciepła ma znaczenie
Jeśli chcemy cieszyć się idealną wydajnością naszej pompy ciepła, powinniśmy zadbać o jej ustawienie. A zatem nie tylko wybór właściwego modelu, typu czy dobór mocy będzie miał tutaj znaczenie. Również to, w jakiej odległości od siebie znajdują się moduły, przełoży się na efektywność pracy urządzenia. Dotyczy to przede wszystkim pomp ciepła typu split. Im mniejsza odległość od siebie, tym mniejsza plątanina rur i przewodów, a zarazem większa wydajność.
Pompy ciepła typu split posiadają jednostkę zewnętrzną. Zdarza się też, że pompy typu monoblok montuje się na zewnątrz. Wówczas powinny być one zabezpieczone przed działaniem mrozu. Ponadto należy zwrócić uwagę także na lokalizację agregatu pompy ciepła. On również nie powinien pozostawać w zbyt dużym oddaleniu od pozostałych modułów. Warto zapoznać się z zasadami instalacji agregatu, a najlepiej powierzyć jego montaż wykwalifikowanej grupie specjalistów.
Krzywa grzewcza oraz pozostałe ustawienia pompy ciepła
Kiedy już posiadamy gotową do pracy pompę ciepła, warto dowiedzieć się, jak korzystać z urządzenia na co dzień. Mamy do dyspozycji kilka parametrów, którymi możemy kierować się przy sterowaniu ogrzewaniem naszego domu. Jednym z nich jest temperatura. Możemy ustawić stałą temperaturę, która trafi do grzejników naszego domu bądź do systemu podłogowego ogrzewania. Nie jest to jednak najbardziej wydajna strategia.
Lepszym rozwiązaniem wydaje się ustawianie krzywej grzewczej. Temperatura we wnętrzu budynku uzależniona jest od temperatury na zewnątrz. Niektóre pompy ciepła regulują ją automatycznie. Taki tryb pracy pompy ciepła wydaje się zdecydowanie bardziej oszczędny. Ponadto uwzględnia potrzeby mieszkańców, którzy nie są skazani na konkretną temperaturę niezależną od zewnętrznych warunków. Krzywa grzewcza to temperaturowy przedział. Jeśli pierwszy raz korzystamy z pompy ciepła, prawdopodobnie będziemy musieli poświęcić trochę czasu na dopasowanie ustawień do swoich oczekiwań.
Na rynku pojawiają się coraz nowsze rozwiązania technologiczne, które stawiają na jeszcze większą automatyzację. Do dyspozycji mamy obecnie pompy wyposażone w tryb automatyczny z autoadaptacją. Specjalne czujniki wykrywają temperaturę na zewnątrz i na tej podstawie urządzenie dostosowuje temperaturę we wnętrzu pomieszczenia. Sterowanie urządzeniem jest proste i odbywa się za pomocą dedykowanego bezprzewodowego sterownika pokojowego.
Optymalne ustawienia pompy ciepła
Ustawienie jednolitej temperatury z pewnością nie będzie w tym przypadku najbardziej ekonomicznym rozwiązaniem. Szukanie oszczędności w wyłączaniu pompy ciepła na noc również nie przyniesie nam dużych oszczędności. Pompa ciepła powinna pracować nieprzerwanie. Nie powinniśmy też na siłę obniżać temperatury na noc, zwłaszcza jeśli posiadamy moduł automatyzujący dostosowywanie temperatury w pomieszczeniach.
Warto pamiętać także o tym, że optymalnie ustawiona pompa ciepła nie powinna doprowadzić do spadku temperatury wody poniżej 20 stopni Celsjusza. Ogrzewanie domu warto oprzeć o wspomnianą krzywą grzewczą. Tutaj najlepiej dokonać wyboru ogrzewania na podstawie krzywej pogodowej.
Uruchomienie pompy ciepła – co musisz wiedzieć?
Pierwsze uruchomienie ma znaczenie dla większości urządzeń, również dla pomp ciepła. W większości sytuacji producenci dostarczają protokoły zgłoszeń pierwszego uruchomienia, precyzując w nich swoje wymagania. Takie podejście pozwala technikom właściwie przygotować się do pracy, a w pewnych przypadkach umożliwia także wczesne wykrycie ewentualnych nieprawidłowości.
W razie jakichkolwiek wątpliwości nie wahajmy się szukać rady u doświadczonych specjalistów. To właśnie oni dokonują pierwszego uruchomienia pompy ciepła. Pod ich okiem także powinny zostać sprawdzone najważniejsze funkcjonalności pompy. Wszystko musi przebiegać zgodnie z określonymi procedurami, a całość powinna również znaleźć potwierdzenie w specjalnym protokole. Warto dopytać profesjonalistów o to, jak obsługiwać pompę ciepła na co dzień i jakie ustawienia rekomendują.