Spis treści
Kto może projektować instalacje fotowoltaiczne? Jakie uprawnienia trzeba posiadać
Projekt instalacji musi uwzględnić wiele czynników. Od tego zależy, jak długo moduły pozostaną wydajne i bezpieczne. Kto zatem może projektować instalacje fotowoltaiczne i jakie uprawnienia musi posiadać taka osoba?
Projekt instalacji fotowoltaicznej – dlaczego to takie ważne?
Montaż modułów fotowoltaicznych nie powinien być dziełem przypadku. Jeszcze przed zakupem poszczególnych komponentów należy zwrócić uwagę na indywidualne uwarunkowania każdego obiektu. Mowa tutaj m.in. o rodzaju i kształcie dachu, dostępnej powierzchni, jak również zapotrzebowaniu danego gospodarstwa domowego na energię.
Bez dobrego projektu domowa elektrownia słoneczna prawdopodobnie nie będzie działać wydajnie. Dlatego też pierwszym etapem inwestycji powinno być sporządzenie kompleksowego projektu instalacji fotowoltaicznej, który uwzględni nie tylko wspomniane wyżej czynniki, lecz także sprosta obowiązującym normom bezpieczeństwa. Wykonanie projektu jest nierzadko warunkiem ubiegania się o dofinansowanie z programów wspierających inwestycje w odnawialne źródła energii.
Co powinno znaleźć się w projekcie instalacji fotowoltaicznej?
Projekt instalacji fotowoltaicznej nie jest jedynie szkicem rozmieszczenia modułów na dachu budynku. To bardzo szczegółowy dokument, który zawiera dane inwestora oraz lokalizację inwestycji. Posiada także dokładny opis danego obiektu. Wskazuje, czy panele będą montowane na dachu, czy na gruncie. Określa sposób montażu oraz wykorzystywaną technologię.
W projekcie powinny znaleźć się informacje na temat orientacji dachu oraz kącie jego nachylenia. Dokument powinien uwzględniać również propozycje nachylenia samych modułów fotowoltaicznych. Jeśli sytuacja tego wymaga, w projekcie należy zawrzeć wszelkie informacje dotyczące wykorzystania dodatkowych technologii, np. optymalizatorów mocy. Muszą znaleźć się tutaj informacje dotyczące instalacji elektrycznej oraz sposobu poprowadzenia przewodów. Wreszcie projekt powinien zawierać szacunkową moc oraz pozostałe parametry instalowanych urządzeń. Powinien opisywać również przebieg montażu modułów fotowoltaicznych.
Kto może projektować instalacje fotowoltaiczne?
Wprawdzie do przygotowywania projektów systemów fotowoltaicznych wykorzystuje się specjalistyczne oprogramowanie, jednak nie oznacza to, że tego typu zadanie może wykonać każdy. Wbrew pozorom przygotowanie profesjonalnego projektu przy użyciu dedykowanego oprogramowania wymaga doświadczenia oraz specjalistycznej wiedzy. Projektant musi posiadać nie tylko wiedzę techniczną, lecz także znać obowiązujące w danym momencie przepisy.
Osoba, której powierzymy zaprojektowanie naszej instalacji fotowoltaicznej, powinna posiadać odpowiednie uprawnienia budowlane – także te, które odnoszą się do pracy z elektryką. Dobrze, jeśli wybrany przez nas specjalista posiada certyfikat potwierdzający jego kompetencje w zakresie projektowania fotowoltaiki. Ponadto powinien znać dostępny na rynku asortyment i dobrać najodpowiedniejszy sprzęt fotowoltaiczny do specyfiki budynku danego klienta. Najlepiej, jeśli zarówno projektowanie, jak i montaż modułów słonecznych powierzymy doświadczonej firmie. W ten sposób zyskamy pewność, że dana organizacja zatrudnia profesjonalistów posiadających wymagane uprawnienia.
Projekt instalacji PV – podsumowanie
Nie każdy może projektować instalacje fotowoltaiczne. Wymagane przez polskie prawo uprawnienia nadaje Polska Izba Inżynierów Budownictwa. Specjalista w zakresie projektowania fotowoltaiki powinien przejść odpowiedni proces kształcenia oraz praktykę zawodową. Jeśli pomyślnie zakończy edukację w tym zakresie, wówczas może otrzymać uprawnienia budowlane do projektowania ze specjalnością instalacyjną w zakresie sieci, instalacji, urządzeń elektrycznych i elektroenergetycznych.
Projekt całego systemu fotowoltaicznego odgrywa niezwykle istotną rolę nie tylko dla samego montażu urządzeń, ale także dla długofalowego działania naszej domowej elektrowni słonecznej. Dobrze wykonany projekt to przede wszystkim właściwa lokalizacja paneli z uwzględnieniem wytrzymałości, orientacji i kąta nachylenia dachu, jak również wykonanie niezbędnych podłączeń tak, aby moduły pracowały wydajnie i nie stanowiły zagrożenia dla danego budynku i jego mieszkańców. Nie dziwi zatem, że tak duże wymagania stawia się przed projektantami starającymi się o uprawnienia budowlane.