Spis treści
Kto kontroluje instalacje fotowoltaiczne? Czy istnieje organ, który za to odpowiada?
Praca instalacji fotowoltaicznej, która została przyłączona do sieci, nie pozostaje bez wpływu dla fotowoltaiki naszych sąsiadów. Nieprawidłowości w użytkowaniu technologii mogą prowadzić do obniżenia wydajności okolicznych elektrowni słonecznych. Jak sprawdzić, czy instalacja działa poprawnie i czy w ogóle istnieje instytucja kontrolująca fotowoltaikę?
Czy przeprowadza się kontrole fotowoltaiki?
Osoby, które decydują się na montaż instalacji fotowoltaicznej, powinny pamiętać, że od pewnego czasu działanie inwestycji może podlegać kontroli. W praktyce już na etapie uruchamiania własnej elektrowni słonecznej warto zatroszczyć się o ekspertyzę odpowiednich organów, aby mieć pewność, że montaż został przeprowadzony poprawnie, a wszelkie normy bezpieczeństwa pozostają nienaruszone.
Również to, jak korzystamy z fotowoltaiki, może podlegać kontroli. Dzieje się tak, ponieważ operatorzy odnotowują przypadki niewłaściwego korzystania z systemów fotowoltaicznych. W przypadku instalacji połączonych z siecią świadome bądź nieświadome zwiększanie mocy fotowoltaiki wywiera negatywny wpływ na wydajność okolicznych systemów fotowoltaicznych.
Kto i kiedy sprawdza instalacje fotowoltaiczne?
Zacznijmy od tego, że każde przyłączenie fotowoltaiki do sieci energetycznej wymaga zgłoszenia u dystrybutora energii. Powinniśmy to zrobić do 30 dni przed uruchomieniem sprzętu fotowoltaicznego. Umowa musi zawierać określoną moc przyłączeniową dla danego budynku. Jeśli moc fotowoltaiki będzie przekraczać umowną wartość, wówczas należy złożyć wniosek o zdefiniowanie nowych warunków przyłączeniowych.
Operatorzy, z którymi zawieramy umowę, mają wgląd w wydajność naszych paneli. W chwili wystąpienia nieprawidłowości, operator może podjąć decyzję o przeprowadzeniu kontroli. Na początku może to zrobić w formie pisemnej. Jeśli prosument zignoruje pismo, wówczas operator może zdecydować, że uda się do klienta w celu przeprowadzenia kontroli na miejscu.
Czy istnieje organ, który odpowiada za kontrolę działania fotowoltaiki? W pierwszej kolejności jest to operator sieci energetycznej, który posiada pełne prawo do przeprowadzenia kontroli. Należy też pamiętać o istnieniu Urzędu Regulacji Energetyki. W sytuacji, gdy operator stwierdza nieprawidłowości w działaniu systemu fotowoltaicznego, może zawiadomić URE o tym fakcie. Urząd na mocy ustawy o OZE może nałożyć na nieuczciwego prosumenta karę pieniężną.
Uzgodnienie PPOŻ fotowoltaiki
Jeśli decydujemy się na montaż instalacji o mocy większej niż 6,5 kWp, powinniśmy pamiętać o konieczności dopełnienia ważnych formalności. Mowa tutaj o uzgodnieniu projektu instalacji z rzeczoznawcą do spraw zabezpieczeń przeciwpożarowych. Powinniśmy o to zadbać jeszcze na etapie projektu – koniecznie przed rozpoczęciem montażu. Dzięki temu zyskujemy pewność, że inwestycja będzie spełniać przyjęte normy przeciwpożarowe.
Kiedy montaż fotowoltaiki dobiegnie końca, należy zgłosić ten fakt do Komendy Państwowej Straży Pożarnej. W przypadku instalacji o mocy większej niż 6,5 kWp jest to obowiązkowe. Pominięcie tych kroków może skutkować konsekwencjami prawnymi. W takiej sytuacji możemy również utracić możliwość pozyskania dofinansowania, np. z programu Mój Prąd.
Jak przebiega przegląd instalacji fotowoltaicznej?
Przegląd instalacji fotowoltaicznej pomaga utrzymać urządzenia w dobrej formie przez wiele lat. Dzięki temu nasza domowa elektrownia słoneczna pozostaje wydajna i bezpieczna. Poszczególni producenci mogą wymagać regularnych przeglądów instalacji, np. co dwa lata. Od tego może zależeć utrzymanie gwarancji.
Podczas przeglądu sprawdza się przede wszystkim stan poszczególnych urządzeń, w tym falowników i modułów, temperaturę ich pracy, jak również stan zabezpieczeń AC i DC. Odpowiednie badania pozwalają ocenić, czy sprzęt fotowoltaiczny zachowuje normy bezpieczeństwa i ochrony przeciwpożarowej. W ramach przeglądu ocenia się także poziom zabrudzenia powierzchni modułów i w razie potrzeby zleca się ich czyszczenie.
Przegląd instalacji fotowoltaicznej – dlaczego warto?
Istnieją co najmniej dwa istotne powody, dla których powinniśmy zlecać regularny przegląd instalacji fotowoltaicznej. Pierwszym jest zachowanie wydajności urządzeń przez możliwie długi czas. Drugi to utrzymanie bezpieczeństwa, które jest niezwykle ważne dla domowników. Wnikliwy przegląd to także szansa otrzymania opinii od sprawdzonego fachowca, czy nasza fotowoltaika działa poprawnie. Dzięki temu możemy wyeliminować wszelkie nieprawidłowości, a tym samym znacznie zmniejszymy ryzyko niechcianej kontroli.