Spis treści
Prosument OZE – kto to jest? Jak można i czy warto nim zostać?
Kim jest prosument i czym się zajmuje? Odpowiedź na to pytanie bywa dla niektórych osób zaskakująca. Okazuje się bowiem, że prosumentem energii elektrycznej może stać się każdy z nas, nawet o tym nie wiedząc.
Definicję słowa „prosument” warto powtarzać. Im szerzej będzie znane jego znaczenie, tym więcej osób zainteresuje się tematem, a te mogą zmniejszyć wydatki na energię elektryczną za sprawą jednorazowej inwestycji w OZE.
Kto to jest prosument?
Prosument to osoba, która zajmuje się produkcją, a następnie konsumpcją tego, co wytworzyła. Innymi słowy, prosument to producent i konsument w jednym. Po raz pierwszy określenie to pojawiło się w latach 70. i dotyczyło rolników. Z czasem jednak definicja ta zyskała inne znaczenie. Dzisiaj w odniesieniu do fotowoltaiki tym mianem określamy osobę posiadającą instalację fotowoltaiczną, z której produkuje energię elektryczną i zużywa ją na bieżąco na własne potrzeby,
Prosument korzysta z energii elektrycznej, jednak nie jest już całkowicie zależny od dostawców energetycznych. Jednym z kluczowych aspektów bycia prosumentem jest wykorzystywanie wyprodukowanej energii do własnych celów, takich jak zasilanie urządzeń elektrycznych, oświetlenie, klimatyzacja itp., co pozwala na redukcję zakupu energii od zewnętrznych dostawców, a tym samym na obniżenie kosztów rachunków za prąd.
Jak zostać prosumentem OZE?
Osoby zastanawiające się nad zostaniem prosumentem powinny zacząć od postawienia mikroinstalacji. To instalacja OZE (odnawialnego źródła energii) o mocy nie większej niż 50 kW, którą przyłącza się do sieci elektroenergetycznej. Mikroinstalacje dzielimy na następujące rodzaje:
- Panele fotowoltaiczne – zbudowane z ogniw solarnych wytwarzających napięcie elektryczne powstałe wskutek padania promieni słonecznych. Dzięki nim prosument może produkować energię elektryczną, a także sprzedawać jej nadwyżki do sieci.
- Elektrownie wiatrowe – produkują energię elektryczną przy pomocy turbin wiatrowych napędzanych przez wiatr.
- Instalacja hybrydowa – powstaje w wyniku połączenia co najmniej dwóch typów technologii np. wymienionych PV i turbiny wiatrowej.
Instalacja powinna być zrealizowana przez osobę wykwalifikowaną – to gwarancja poprawnego montażu i spełnienia wymogów bezpieczeństwa. Decydując się na usługodawcę, warto sprawdzić posiadanie:
- świadectwa Stowarzyszenia Elektryków Polskich na Dozór i Eksploatację
- uprawnień projektowych.
Kiedy instalacja jest już gotowa, należy skontaktować się z operatorem sieci dystrybucyjnej (OSD) i złożyć zgłoszenie przyłączenia mikroinstalacji. Można dołączyć do dokumentu schemat instalacji elektrycznej.
Warto wiedzieć: przyłączenie mikroinstalacji do sieci elektroenergetycznej jest całkowicie bezpłatne.
Następnym krokiem jest instalacja licznika dwukierunkowego przez OSD. Ostatni etap to podpisanie aneksu do umowy z operatorem na określonych warunkach.
Czy warto zostać prosumentem?
Czy warto zostać prosumentem? Jakie są korzyści samodzielnego zamieniania energii promieniowania słonecznego na energię elektryczną?
- Raz postawiona instalacja posłuży kilkadziesiąt lat (instalacja fotowoltaiczna może być sprawna przez ponad 30 lat). Decydując się na jednorazową inwestycję, przez kilka najbliższych dziesięcioleci gwarantujemy sobie stabilne i darmowe źródło energii.
- Własna produkcja chroni przed skokami cen prądu – dzięki byciu prosumentem zyskujemy poczucie bezpieczeństwa w kwestii cen za energię elektryczną. Fachowo zoptymalizowana instalacja to ochrona portfela. Wiąże się to także z niezależnością energetyczną, ponieważ prosumenci nie ponoszą konsekwencji decyzji podejmowanych przez polityków.
- Ochrona środowiska – fotowoltaika należy do nieinwazyjnych metod pozyskiwania energii elektrycznej. Prosumenci przyczyniają się do ochrony środowiska, stają się ekologiczni i żyją w czystszym otoczeniu.
Prosument OZE mający instalację fotowoltaiczną czerpie korzyści przez cały rok. Mimo że Polska nie jest tak słoneczna, jak np. Hiszpania, to zimą oraz w pochmurne dni energia elektryczna wciąż jest generowana. Co prawda jej ilość znacząco się zmniejsza ze względu na ograniczony czas promieniowania słonecznego, jednak nie powoduje to strat finansowych. Prosumenci rozliczają się z dostawcą prądu w okresie rocznym, więc przy odpowiednio dobranej instalacji fotowoltaicznej do potrzeb danego gospodarstwa domowego lub przedsiębiorstwa wytworzone latem nadwyżki mogą wystarczyć na uzupełnienie zimowego zapotrzebowania.