Spis treści
Kiedy warto i kto powinien wybrać taryfę G11?
Jeżeli korzystasz z prądu o bardzo różnych porach, warto zdecydować się na grupę taryfową G11. W całym kraju korzysta z niej ponad 10 milionów konsumentów. Jest to jedna z najczęściej wybieranych taryf przez Odbiorców. W tej taryfie bez względu na porę obowiązuje jedna stawka za kWh
Taryfa G11 obecna jest w większości gospodarstw domowych w Polsce. Dzięki stałej cenie i przejrzystości w rozliczeniu to najbardziej uniwersalna opcja na rynku.
Czym jest taryfa G11?
Taryfa G11 przeznaczona jest przede wszystkim dla odbiorców indywidualnych i gospodarstw domowych. Określa się ją także mianem taryfy jednostrefowej, uniwersalnej lub całodobowej. Bez wątpienia to jedna z najpopularniejszych opcji wybieranych przez konsumentów.
Warto rozszyfrować skrót G11, by w pełni zrozumieć jego znaczenie:
- „G” nawiązuje do rodzaju odbiorcy, do którego skierowana jest dana taryfa – w tym przypadku chodzi o gospodarstwa domowe,
- pierwsza z liczb, „1”, odpowiada mocy, której nie można przekroczyć i która wynosi 40 kilowatów (kW) – wartość ta z naddatkiem zaspokaja potrzeby większości mieszkańców,
- druga liczba, „1”, oznacza ilość stref – w tym przypadku to taryfa jednostrefowa, a więc taka, w której nie istnieją przedziały czasowe i koszt prądu jest stały niezależnie od różnic w jego zużywaniu w ciągu całej doby.
Decydując się na taryfę G11, należy pamiętać, że koszt energii jest stały niezależnie od poziomu zużycia w ciągu dnia i nocy.
Dla kogo przeznaczona jest taryfa G11?
Taryfa G11 jedna z najpowszechniejszych, najbardziej dostępnych opcji. Oferuje ją największa liczba sprzedawców prądu, właśnie ze względu na uniwersalność tej taryfy. Z grupy taryfowej „G” korzystają głównie gospodarstwa domowe, ale jest także oferowana m.in.:
- akademikom,
- klasztorom,
- plebaniom,
- hospicjum,
- domom dziecka,
- domkom letniskowym,
- garażom indywidualnym, czyli takim, w których nie prowadzi się żadnej działalności gospodarczej.
Jej szerokie zastosowanie sprawia, że grupa taryfowa G11 skierowana jest do wielu odbiorców. Największą zaletę tego wariantu stanowi stała cena za prąd, niezależnie od pory dnia. Ta opcja sprawdzi się więc w domach, w których pora wzmożonego zużycia jest trudna do określenia. Jeśli domownicy korzystają z urządzeń RTV i AGD przez całą dobę lub w losowo wybranych momentach, taryfa G11 to wariant idealny do utrzymania średniej ceny rachunku w skali roku.
Pamiętaj: Taryfa G11 nie jest idealnym wyborem, jeśli w mieszkaniu bądź lokalu wykorzystuje się ogrzewanie elektryczne. Biorąc pod uwagę kwestie ekonomiczne, lepiej wtedy skorzystać z taryfy dwustrefowej, w której opłata za „prąd nocny” jest niższa.
Taryfa G11 a G12/G12w– którą wybrać?
Chwila przed podpisaniem umowy ze sprzedawcą prądu to najlepszy moment na zastanowienie się nad wyborem taryfy. Powinno się poświęcić trochę czasu na dokonanie analizy i przemyślenie, która z nich okaże się najlepsza. Jeśli jednak umowę już podpisano, warto pamiętać, że taryfę można zmienić raz na 12 miesięcy, bez ponoszenia kosztów.
Jak już wspomniano, taryfa G11 jest uniwersalną i najpowszechniej wybieraną opcją dla gospodarstw domowych. To pewnego rodzaju taryfa domyślna, którą dostawcy prądu oferują klientom. Sprawdza się w sytuacji, gdy trudno określić pory dnia, w których następuje wzmożone zużycie. Dzięki stałej cenie za kWh nie trzeba się martwić, o jakiej porze będzie taniej włączyć pralkę lub uruchomić zmywarkę.
Dla klientów domowych dostępna jest także taryfa G12 oraz G12w.
Co wyróżnia taryfę G12 lub G12w?
Te grupy taryfowe są adresowane do osób korzystających z prądu przede wszystkim wieczorami (przy G12w również w weekendy i święta). Dają one dodatkowe możliwości oszczędzania, np.:
- w mieszkaniu lub domu, przekładając korzystanie z urządzeń AGD (np. pralka, piekarnik, zmywarka, odkurzacz) na wieczory lub weekendy,
- dla osób ogrzewających domy prądem (piece akumulacyjne, pompy ciepła),
- dla właścicieli domków letniskowych, korzystających z nich głównie w weekendy.
Dokładne godziny obowiązywania taryfy G12 lub G12w określane są przez dystrybutorów w danym regionie i mogą w różnych częściach kraju nieznacznie się od siebie różnić.
Najczęściej taryfa G12 i G12w dzieli się na następujące strefy:
- pozaszczytowa (22.00–6.00 oraz 13.00–15.00 )
- szczytowa (6.00–13.00 oraz 15:00-22:00)
W taryfie G11 cena prądu jest stała przez całą dobę. W G12 i G12w najtańszy prąd przypada w godzinach pozaszczytowych. Należy pamiętać, że w taryfie G12w godziny pozaszczytowe wypadają również w weekendy i święta – przez całą dobę.
Warto wiedzieć: Część operatorów udostępnia tę opcję zmiany taryfy w elektronicznym Biurze Obsługi Klienta. Ani wymiana licznika (w przypadku zmiany taryfy z G11 na G12), ani przeprogramowanie go (w przypadku przejścia z G12 na taryfę G11) nie wiąże się z żadną opłatą!
Którą więc wybrać taryfę: G11 czy G12? Odpowiedź na to pytanie zależy od indywidualnego harmonogramu użytkownika. Jeżeli większość dnia spędza on poza domem, a wraca dopiero wieczorem, lepszym wyborem będzie taryfa dwustrefowa. Jeśli jednak w nieregularnych godzinach korzysta się z komputera, telewizora oraz sprzętu AGD, to taryfa G11 stanowi bardziej opłacalną opcję.
Suma pieniędzy zaoszczędzonych dzięki niższym rachunkom nie zależy tylko od obowiązującej taryfy, lecz także stylu życia. Należy pamiętać, że chcąc zmienić taryfę, nie trzeba wcale zmieniać sprzedawcy prądu. Być może jednak warto to zrobić, a w podjęciu ostatecznej decyzji pomogą porównywarki sprzedawców energii, które przeanalizują dostępne oferty i poinformują o obowiązujących promocjach, kosztach oraz dodatkowych pakietach.