Spis treści
Jakie znamy rodzaje pomp ciepła i czym się różnią?
Pompy ciepła to bardzo przyjazne środowisku generatory grzewcze. Dzięki nim możemy zarówno ogrzać cały dom, jak również zapewnić podgrzaną wodę przeznaczoną na użytek domowników. Istnieje kilka rodzajów pomp ciepła. Poniżej przedstawiamy krótką ich charakterystykę.
Pompy ciepła niezależnie od rodzaju mają wiele zalet
Pompa ciepła to jedno z najbardziej ekologicznych rozwiązań grzewczych. Do działania nie potrzebuje węgla, olejów czy innych materiałów, których ceny mogą przyprawiać niekiedy o zawrót głowy. To stosunkowo niewielkie urządzenie potrzebuje do pracy jedynie energii elektrycznej, którą można pozyskać np. z fotowoltaiki. Wykorzystanie odnawialnych źródeł energii znacznie zwiększa opłacalność całej inwestycji.
Pompę ciepła możemy zamontować zarówno na etapie budowy domu, jak i po jego zamieszkaniu. System ten może służyć jako wspomaganie centralnego ogrzewania. Sprawdza się również jako jedyne źródło ciepła w gospodarstwie domowym. Dodajmy, że pompa nie tylko podnosi temperaturę w pomieszczeniu, lecz także służy do podgrzewania bieżącej wody. Przed instalacją warto zadbać o termomodernizację budynku. Dzięki niej uda się ograniczyć straty ciepła. Opisywana tutaj technologia jest przede wszystkim bezpieczna, a ponadto może służyć nam przez długie lata. Na jaki zatem rodzaj pompy ciepła się zdecydować? Wiele zależy tutaj od indywidualnych preferencji oraz parametrów danej działki.
Gruntowa pompa ciepła
Jak sama nazwa wskazuje, ten typ pompy pobiera ciepło z ziemi. W celu instalacji tego typu pompy wykonuje się odwierty w ziemi chyba, że zdecydujemy się na tzw. wymiennik poziomy. Warto pamiętać, że temperatura w niższych warstwach gruntu nie spada poniżej zera stopni Celsjusza, toteż urządzenie z powodzeniem może pracować przez cały rok.
Jeśli zdecydujemy się na wymiennik pionowy, wówczas będziemy musieli wykonać odpowiednie odwierty. Dzięki nim kolektor można umieścić na większej głębokości, co czyni rozwiązanie bardziej efektywnym. Dzieje się tak, gdyż temperatura w głębszych warstwach gruntu jest stała. Gdy jednak wybierzemy kolektor poziomy, instalacja zostanie zamontowana na powierzchni. Takie rozwiązanie wymaga nieco większej przestrzeni, może jednak pobierać ciepło z nagrzanych słońcem płytszych warstw gruntu. Tutaj warto pamiętać o rocznych wahaniach temperatury przy gruncie, co może przełożyć się na wydajność instalacji.
Wodna pompa ciepła
Wodna pompa ciepła potrzebuje do działania źródła wody. Może to być zlokalizowany nieopodal posiadłości zbiornik wodny. Jeśli nie mamy do takiego dostępu, wówczas istnieje możliwość wykopania tzw. studni głębinowych. W takiej sytuacji kopie się dwie studnie. Pierwsza tzw. czerpna pobiera wodę i pozyskuje z niej ciepło. Do drugiej studni trafia woda schłodzona.
Zaletą czerpania wody z gruntu jest fakt, że jej temperatura przez cały rok pozostaje dodatnia. Mimo to za bardziej efektywne uchodzi czerpanie wody z pobliskiego stawu, jeziora czy też rzeki. Wprawdzie nie musimy drążyć odwiertów, jednak decydując się na takie rozwiązanie, trzeba wziąć pod uwagę obecność potencjalnego zanieczyszczenia w danym zbiorniku.
Powietrzna pompa ciepła
Najpopularniejszym rodzajem pomp ciepła jest wariant powietrzny. Dzieje się tak głównie przez wzgląd na łatwość montażu oraz niskie koszty eksploatacji. Jak sama nazwa wskazuje, ten typ pompy pobiera ciepło z powietrza. A zatem nie są potrzebne żadne odwierty, ani też sąsiedztwo wodnych zbiorników. Powietrzne pompy ciepła są najbardziej efektywne, gdy na dworze panują temperatury umiarkowane.
Pompa powietrze-woda, czyli czym jest split i monoblok
Wyróżniamy dwa rodzaje tego typu pomp ciepła. Różnią się one między sobą przede wszystkim konstrukcją. Pompa typu SPLIT posiada dwie jednostki – zewnętrzną i wewnętrzną. Montuje się je na zewnątrz oraz wewnątrz budynku. Czynnik chłodniczy, który odpowiada za przekazanie ciepła do wewnątrz budynku, przepływa między obiema jednostkami.
Z kolei wariant MONOBLOK posiada jednolitą konstrukcję bez podziału na jednostki. Tego rodzaju pompa znajduje się na zewnątrz budynku, skąd przeprowadzana jest woda do wnętrza danego obiektu. Oba wymienione tutaj warianty mają swoich zwolenników i trudno jednoznacznie ocenić, który z nich jest lepszy.