Spis treści
Jakie są czynniki wpływające na wydajność i skuteczność pracy pompy ciepła?
Co rozumiemy przez wydajność pompy ciepła? Na co zwrócić uwagę, dobierając skuteczne urządzenie grzewcze? Czym są współczynniki COP i SCOP i czy da się zwiększać wydajność pomp ciepła?
Jak rozumieć wydajność pompy ciepła
Wpływ na wydajność pompy ciepła ma niemal każde działanie oraz decyzja podjęta zarówno na etapie projektu, jak też samego zakupu, montażu i wreszcie eksploatacji. Również warunki, w jakiej pracować będzie pompa ciepła, nie pozostają bez znaczenia. Żeby jednak cała instalacja pracowała efektywnie, powinna być dobrana do powierzchni, którą będzie ogrzewać.
Zarówno niedoszacowanie, jak i przewymiarowanie przyczynią się do obniżenia wydajności urządzenia. W pierwszym przypadku konsekwencją może być niedogrzanie pomieszczeń, lecz także wyższe koszty użytkowania. Z kolei na niepotrzebne koszty eksploatacyjne narazi nas przewymiarowanie instalacji grzewczej.
Warto pamiętać, że na jakość pracy pompy ciepła wpływają zarówno warunki wewnątrz budynku, jak i na zewnątrz. Dlatego przed zakupem pompy ciepła dobrze przeprowadzić audyt, aby zbadać stan termoizolacyjności. Nie bez wpływu na działanie pompy pozostaje także pogoda. Chociaż w niskich temperaturach pompy ciepła radzą sobie coraz lepiej, to nie zapominajmy, że mróz nie jest ich sprzymierzeńcem. Niższe temperatury wymagają od pompy bardziej wytężonej pracy.
Zwróć uwagę na moc
Dobór mocy to najistotniejszy czynnik, który należy wziąć pod uwagę, przy projektowaniu instalacji wykorzystującej pompę ciepła. Jak już zostało wspomniane – przewymiarowanie lub niedowymiarowanie skutkuje większymi nakładami m.in. finansowymi. Jeśli chcemy, aby pompa pracowała niezawodnie przez wiele lat, warto poświęcić więcej uwagi doborowi mocy, a najlepiej skorzystać z porady doświadczonego specjalisty.
Czym jest współczynnik COP
Jeśli zamierzamy dokonać zakupu pompy ciepła, powinniśmy pamiętać, czym jest współczynnik COP. Jest to tzw. współczynnik efektywności. Sam skrót pochodzi z języka angielskiego – Coefficient Of Performance. Warto wiedzieć, jak go odczytywać. Jest to informacja, ile energii elektrycznej zostało pobrane z sieci w stosunku do ilości energii cieplnej przekazanej do instalacji grzewczej.
W dużym skrócie – im wyższy COP, tym lepiej. Wysoki COP oznacza, że pompa wytwarza większą ilość ciepła, zużywając mniej energii. To dla nas informacja, że pompa pozwoli wygenerować większe oszczędności na swojej pracy. Warto przy tym pamiętać, że COP nie jest wartością stałą. Może się różnić w zależności od temperatury wody w instalacji oraz różnicy temperatur między źródłem górnym a dolnym. Mniejsza różnica, to wyższe COP.
Warto również zwrócić uwagę na pokrewny współczynnik, a mianowicie SCOP (Seasonal Coefficient Of Performance). Informuje on o stosunku wytwarzanej energii cieplnej do pobranej energii elektrycznej na przestrzeni całego roku. Uwzględnia zatem pracę urządzenia w różnych warunkach pogodowych.
Czy da się zwiększyć wydajność pompy ciepła?
Jak już wspomnieliśmy, na wydajność pracy pompy ciepła przełoży się niemal każdy aspekt zarówno samego przygotowania do działania, jak i samej eksploatacji. Już sam dobór sprzętu oraz jego montaż mają duże przełożenie na efektywność pracy urządzenia. Ważne jest także to, jakie pomieszczenia nagrzewać będzie pompa – czy zapewniono odpowiednią izolację drzwi i okien oraz jak ocieplony został dany obiekt.
Najlepsza sytuacja to taka, w której budujemy dom i możemy dostosować system grzewczy bezpośrednio pod pompę ciepła. Pompa ciepła będzie oczywiście nadal bardzo sprawna w istniejącym już budownictwie – także w takim, które posiada tradycyjne rozwiązania grzewcze. Pompa ciepła może współgrać z technologią wysokotemperaturową, jednak najbardziej wydajna okaże się w połączeniu z niskotemperaturowymi urządzeniami grzewczymi.
Co prawda pompa ciepła pozwala na automatyczne dostosowywanie temperatur, jednak warto zachować zdrowy umiar w sterowaniu tą technologią. Z pewnością grzanie z pełną mocą nie przełoży się na przyrost oszczędności. Należy również dbać o to, by nie dochodziło do znacznego wychłodzenia budynku.