Spis treści
Jak wybrać i zmienić dostawcę prądu?
Sprzedawcy prądu zaczynają coraz śmielej docierać do nowych klientów. Jeśli chcesz zaoszczędzić kilkaset złotych rocznie, a przy tym otrzymać pakiet dodatkowych usług, to znajdujesz się w dobrym miejscu. Możesz wybrać nowego dostawcę prądu, nawet nie wychodząc z domu.
Jak zmienić sprzedawcę prądu? Którego z dostępnych na rynku wybrać? Jak długo trwa ta procedura i czy jest w pełni bezpieczna? Tego wszystkiego dowiesz się z poniższego artykułu.
Czy warto zmieniać dostawcę prądu?
Prąd jest niezwykle ważny. Mając go, możesz uruchomić zmywarkę, która umyje naczynia, nastawić pranie, by ubrania zawsze były czyste i pachnące, a w międzyczasie obejrzeć film w telewizji lub skorzystać z Internetu na komputerze.
Błędne przekonanie o niemożności wyboru sprzedawcy prądu powstrzymuje ludzi przed zmianą. Tymczasem wystarczy się rozejrzeć, by przekonać się, że w okolicy dostępnych jest kilku różnych sprzedawców, którzy mogą się okazać o wiele lepszym wyborem niż dotychczasowy.
Zmiana sprzedawcy prądu może generować oszczędności rzędu kilkudziesięciu, a nawet kilkuset złotych rocznie! Warto wiedzieć, który z nich oferuje najkorzystniejsze rozwiązania dopasowane do Twoich potrzeb. Często, by zachęcić klientów do zmiany sprzedawcy prądu, oferowane są produkty w tzw. pakietach – prąd, gaz, telewizja…
W przypadku energii elektrycznej klient, podobnie jak to ma miejsce w branży telekomunikacyjnej, może podjąć decyzję o zmianie sprzedawcy w oparciu nie tylko o atrakcyjność cenową oferty – stawkę za kilowatogodzinę, ale również przejrzystość oferty, brak ukrytych opłat, a także możliwość zakupu innych usług poza energią u jednego sprzedawcy w ramach oferowanego przez niego koszyka usług, a także inne dogodniejsze dla niego aspekty, w stosunku do tych oferowanych mu przez obecnego sprzedawcę prądu.
Porównując dostępne opcje, przekonasz się, że decyzja o zmianie sprzedawcy prądu przestanie być przerażająca. Może nawet zaczniesz marzyć o wakacjach w ciepłych krajach, na które wybierzesz się dzięki oszczędnościom z niższych rachunków.
Jeżeli jesteś przedsiębiorcą, nie trzeba tłumaczyć Ci zasad minimalizacji kosztów prowadzenia działalności. Jednym ze sposobów na ich obniżenie jest zmiana sprzedawcy prądu.
Zmiana sprzedawcy prądu jest prostsza, niż myślisz
Jeśli kiedykolwiek zdarzyło Ci się przenosić numer od jednego operatora komórkowego do drugiego, to wiesz, że oferty dla nowych klientów pojawiają się niemal codziennie. Operatorzy walczą ze sobą, oferując coraz większe ilości gigabajtów, nielimitowane rozmowy czy dodatkowe, bezpłatne usługi, takie jak np. telewizja internetowa. Jeśli któraś z ofert Cię skusi, musisz jedynie złożyć odpowiedni wniosek o zmianę. Całą procedurę i wypełnianie formalności bierze na siebie Twój nowy operator.
Podobnie jest w przypadku, gdy chcesz zmienić dostawcę prądu. Wielu ludziom wydaje się, że to wszystko jest skomplikowane, czasochłonne i nie poradzą sobie z wypełnieniem dokumentów. Okazuje się jednak, że to sprzedawcy prądu przejmują na siebie obowiązek dopełnienia wszelkich formalności. Ty jedynie musisz dać im swoje pełnomocnictwo i przynieść faktury od obecnego sprzedawcy. W trakcie załatwiania formalności nie grozi Ci żadna przerwa w dostawie prądu. Zmiana sprzedawcy jest niezauważalna i odbywa się w ciągu 1–2 miesięcy. Dodatkowo to całkowicie bezpłatna procedura.
Co musisz przygotować, by zmiana sprzedawcy prądu przebiegła bez problemów? Skontaktuj się z nowym sprzedawcą i przygotuj elementy takie jak:
- dowód osobisty;
- aktualna umowa z obecnym dostawcą (opcjonalnie)
- faktura za ostatnie miesiące;
Dokumenty te będą niezbędne do weryfikacji danych i przygotowania odpowiednich dokumentów potrzebnych, aby zmienić dostawcę prądu. Po podpisaniu umowy z nowym sprzedawcą i przekazaniu pełnomocnictwa pozostaje tylko czekać na nowe, niższe rachunki!
Pamiętaj: Przed podpisaniem umowy z nowym sprzedawcą prądu dokładnie przeczytaj jej treść! W końcu wszelkie niezrozumiałe zapisy lepiej wyjaśnić wcześniej. Jeśli jednak tego nie zrobiłeś, a umowę zawierałeś na odległość lub poza lokalem firmy, możesz skorzystać z 14-dniowego prawa odstąpienia od umowy bez podania przyczyny.
Na co zwracać uwagę przy podpisywaniu nowej umowy?
Widząc szczególnie atrakcyjną ofertę, czasami przestajemy zwracać uwagę na szczegóły. Lepiej jednak dać sobie chwilę do namysłu i zwrócić uwagę na następujące kwestie:
- czas trwania umowy – najbardziej oczywisty element, a najczęściej pomijany, ceny prądu w Polsce z roku na rok rosną. Im dłuższy kontrakt – tym gwarancja niższych cen trwa dłużej
- koszt obsługi rozliczenia – znany także jako opłata handlowa;
- dodatkowe usługi – im więcej dodatkowych usług w atrakcyjnych cenach, tym uważniej czytaj regulamin promocji. Może się okazać, że ceny części z nich obowiązują tylko na początku trwania umowy;
- koszty związane z zerwaniem umowy – warto wiedzieć, ile można stracić, przedwcześnie rozwiązując umowę;
- warunki wypowiedzenia umowy – sprawdź, jaki jest czas wypowiedzenia, czy są naliczane dodatkowe opłaty oraz jaką procedurę należy przejść.
Gdzie szukać najlepszego dostawcę prądu?
Jeśli zapadła decyzja o zmianie sprzedawcy prądu, warto wiedzieć, gdzie szukać nowego. Najbogatszym źródłem informacji jest porównywarka dostępna w Internecie. Wystarczy, że podasz niezbędne parametry, takie jak: swój adres, roczne zużycie energii oraz szacowane zużycie w godzinach szczytu, a zobaczysz dostępne warianty wraz z cenami oraz produktami dodatkowymi. Dodatkowo, na stronie Urzędu Regulacji Energetyki jest kalkulator porównujący oferty sprzedawców prądu w Polsce. Urząd prezentuje na swoich stronach aktualizowane zestawienie taryf G11 i G12, G12w (czyli tych najczęściej spotykanych na rynku), co może ułatwić proces wyboru owego sprzedawcy prądu
Podczas przeglądania ofert warto zwracać szczególną uwagę na warunki istotne przy długoterminowej umowie, takie jak:
- stawka obowiązująca przez cały okres umowy – sprawdź, czy nie jest to promocja ograniczona czasowo, np. tylko przez pierwszy rok lub 6 miesięcy i, ewentualnie, jak z biegiem czasu będą zmieniały się stawki za kWh;
- doliczenie dodatkowych usług, z których nigdy nie skorzystasz i będą jedynie podwyższały rachunek;
- wysokość kary za wypowiedzenie umowy przed terminem.
Z prądem jest jak z każdym innym towarem. Często mając do wyboru ten sam produkt, o takich samych właściwościach i parametrach, decydujemy się na zakup tańszego wariantu. To właściwa metoda także w tym przypadku! Musisz jedynie upewnić się, że nowy sprzedawca prądu jest wiarygodnym i zaufanym sprzedawcą na rynku.