Spis treści
Instalacja paneli fotowoltaicznych a warunki formalne
Fotowoltaika cieszy się u nas coraz większą popularnością. Polacy coraz chętniej instalują na swoich dachach panele fotowoltaiczne. Spore zainteresowanie zyskują programy wspierające finansowo zakładanie własnej elektrowni słonecznej. Towarzyszące instalacji paneli PV warunki formalne nie odstraszają na szczęście przyszłych beneficjentów ekologicznego prądu. No właśnie, jakie procedury powinniśmy wziąć pod uwagę, projektując instalację PV dla swojego domu?
Instalacja paneli fotowoltaicznych – czy potrzebujesz pozwolenia na budowę
Coraz chętniej decydujemy się na prąd pochodzący z promieni słonecznych. Potwierdzają to dane. Z każdym rokiem przybywa właścicieli własnych elektrowni solarnych. Chcemy dbać o środowisko, a jednocześnie zależy nam na oszczędnościach na energii elektrycznej w dobie rosnących cen prądu. Wygląda na to, że są to silne motywatory, skoro nie zniechęcają nas nawet warunki formalne.
Czy i kiedy potrzebować będziemy pozwolenia na budowę? W przypadku instalacji fotowoltaicznej, która ma zaspokajać zapotrzebowanie domu jednorodzinnego na energię elektryczną, pozwolenie na budowę instalacji PV nie będzie nam potrzebne. Wszystko zależy od mocy paneli oraz ich rozmiaru. Należy pamiętać, że na instalacje o mocy poniżej 150 kW takie pozwolenie nie jest wymagane. Przeciętny dom jednorodzinny potrzebuje mniej niż połowę wspomnianej mocy.
Również w przypadku instalacji na gruncie, która mieści się w granicy 150 kW, nie musimy ubiegać się o żadne pozwolenie. Dopiero w chwili, gdy myślimy o wytwarzaniu energii solarnej na większą skalę, na potrzeby przemysłowe, powinniśmy przygotować się na bardziej skomplikowane formalności.
Przeczytaj także: Jak wybrać i zmienić dostawcę prądu?
O czym pamiętać na etapie projektu
Etap projektu to czas, w którym dobieramy poszczególne komponenty do naszej przyszłej instalacji. Warto wówczas zwrócić uwagę, czy poszczególne elementy posiadają niezbędną dokumentację, która stanowić będzie gwarant wydajności i bezawaryjności sprzętu fotowoltaicznego.
Należy sprawdzić, czy nabywany przez nas sprzęt posiada wszelkie niezbędne certyfikaty wytrzymałości. Jest to istotna sprawa, gdyż panele fotowoltaiczne przez cały rok będą wystawione na działanie czynników zewnętrznych. Komponenty pochodzące od renomowanych producentów spełniają ogólnie przyjęte normy wytrzymałości na grad, wiatr, opady, a także na amoniak czy mgły solne.
Już przed przystąpieniem do montażu należy zweryfikować, czy wszystkie niezbędne elementy sprzętu fotowoltaicznego posiadają gwarancję. Zarówno panele, jak i falowniki, optymalizatory mocy czy konstrukcje montażowe powinny być objęte odpowiednią gwarancją. Dobrze pamiętać o tym, że firmy udzielają gwarancji nie tylko na same produkty, lecz także na ich wydajność.
Bez pozwolenia na budowę, ale…
Jak już wspomnieliśmy, instalacje fotowoltaiczne o mocy nie przekraczającej 150 kW nie wymagają pozwolenia na budowę. Pamiętajmy jednak, że od tej zasady istnieje kilka wyjątków. Jeśli planujemy zamontować instalację PV na obszarze figurującym w rejestrze zabytków, musimy dokonać stosownego zgłoszenia oraz otrzymać zgodę konserwatora zabytków. Jeśli jednak instalacja paneli fotowoltaicznych będzie wymagała przebudowy budynku bądź np. części dachu, wówczas należy wystąpić o stosowne pozwolenie.
Obowiązuje jednak prawo, w świetle którego powinniśmy zgłaszać każdą nowo powstałą instalację o mocy większej niż 6,5 kW do organów Państwowej Straży Pożarnej. Na etapie projektu taka instalacja powinna zostać uzgodniona z rzeczoznawcą ds. zabezpieczeń przeciwpożarowych. W tym kontekście warto także przypomnieć o kwestii bezpieczeństwa, a tym samym o konieczności instalacji ochrony odgromowej.
Przyłączenie instalacji PV do sieci energetycznej
Obecnie do sieci energetycznej mogą przyłączać się zarówno osoby prywatne, jak i przedsiębiorcy. Zdecydowana większość beneficjentów fotowoltaiki może oddawać nadwyżki energii do elektrowni, by potem odebrać jej równowartość w formie pieniędzy na wirtualnym koncie prosumenta.
Kiedy już nasza instalacja zostanie zamontowana, gromadzimy potrzebną dokumentację, jak również przystępujemy do wypełnienia wniosku, w którym powinniśmy podać zarówno swoje dane oraz specyfikację posiadanej instalacji fotowoltaicznej. Jeśli poprawnie złożyliśmy wniosek, w niedługim czasie zostanie nam zainstalowany specjalny dwukierunkowy licznik energii.