Spis treści
Carporty – czy warto inwestować w wiaty fotowoltaiczne?
Fotowoltaika większości kojarzy się z połyskującymi dachami lub konstrukcjami opartymi o grunt. Jednak czy wiedziałeś o tym, że nawet Twoje miejsce parkingowe może produkować energię z promieniowania słonecznego?
Carport – co to jest?
Carporty to nowoczesne wiaty, wykorzystujące technologię fotowoltaiczną, które służą jako zadaszenie miejsc parkingowych. Są to wolnostojące, stabilne konstrukcje pozwalające nie tylko produkować dodatkową energię dla domu, ale przede wszystkim umożliwiają zasilanie samochodów elektrycznych nieograniczoną energią pobraną z promieni słonecznych.
Jakie są zalety posiadania wiaty fotowoltaicznej?
Oczywistą zaletą posiadania takiej konstrukcji jest darmowy prąd tworzony dzięki modułom fotowoltaicznym, który możemy przeznaczyć na zasilenie budynku bądź naładowanie samochodu. Jest to o tyle istotny aspekt, iż w ostatnim czasie ceny prądu stale rosną, dlatego warto zabezpieczyć się przed dalszymi podwyżkami.
Jako wolnostojąca konstrukcja, wiata umożliwia postawienie jej w wybranym miejscu, dzięki czemu możemy wykorzystać nieużywaną przestrzeń do produkcji dodatkowego prądu. Wiata fotowoltaiczna stanowi również zadaszenie dla samochodu, a więc jest w stanie chronić pojazdy przed śniegiem czy gradem.
Posiadając własny carport, mamy także pozytywny wpływ na środowisko, ponieważ korzystając z czystej energii, ograniczamy ślad węglowy.
Jak zbudowany jest carport?
Wiaty fotowoltaiczne to stabilne, stalowe konstrukcje z zadaszeniem wykonanym ze specjalnych paneli fotowoltaicznych odpornych na czynniki chemiczne i naturalne, co przekłada się na długi czas użytkowania. Dzięki podwyższonej wytrzymałości instalacji nie tylko pojazd będzie bezpieczny, ale i ona sama.
Wolnostojący carport zapewnia swobodę postawienia go w dowolnym miejscu. Trzeba jednak mieć na uwadze fakt, że carport nachylony w kierunku południowym będzie zbierał największe uzyski z promieniowania słonecznego. Nachylenie połaci dachowej wynosi 10° nie tylko w celu największych uzysków, ale także by chronić konstrukcję przed opadami atmosferycznymi.
Instalacja skonstruowana jest tak, by móc bezpiecznie zaparkować samochód z obu stron. W zależności od wielkości i stopnia rozbudowania konstrukcji, carport może pomieścić od jednego do nawet kilkudziesięciu aut.
Dla kogo wiata fotowoltaiczna?
Carporty wolnostojące to idealna alternatywa dla osób, które chcą zainwestować w fotowoltaikę, ale nie mają miejsca na dachu swojego budynku bądź jest on zacieniony lub nachylony w niewłaściwym kierunku. To również oferta stworzona dla osób posiadających samochód elektryczny, by umożliwić ładowanie pojazdu energią słoneczną poprzez podłączenie do wiaty ładowarki EV.
To rozwiązanie sprawdzi się w przypadku gospodarstw domowych, ale także i przedsiębiorstw dysponujących miejscami parkingowymi, które mogłyby w ciągu dnia produkować i dostarczać prąd dla firmy.
Wiaty fotowoltaiczne to idealna propozycja dla osób stawiających na przyjazne dla środowiska rozwiązania, ale zwłaszcza dla wszystkich chcących wykorzystać dostępne miejsce, aby skutecznie obniżać swoje rachunki.
Na co zwrócić uwagę przy budowie carportu?
Niezwykle ważne przy budowie takiej wiaty jest przygotowanie profesjonalnego projektu oraz odpowiedni dobór materiałów tak, by konstrukcja mogła służyć długo i wydajnie. Oprócz tego trzeba zaznajomić się z warunkami zabudowy parceli oraz kwestiami prawnymi związanymi z postawieniem wiaty. Wreszcie, potrzebna jest także profesjonalna ocena bezpieczeństwa konstrukcji oraz jej funkcjonalności.
Właśnie dlatego tak istotnym jest, by projektowanie i budowę carportu zlecić profesjonalnemu wykonawcy, który posiada do tego niezbędne umiejętności i certyfikaty.