Spis treści
Ile waży panel fotowoltaiczny?
Ile ważą panele fotowoltaiczne? Czy ich ciężar ma znaczenie? Chociaż większość dachów udźwignie konstrukcję fotowoltaiczną, to istnieją pewne ograniczenia. O czym warto pamiętać i kiedy lepiej zdecydować się na instalację na gruncie?
Waga paneli fotowoltaicznych – wymiary mają znaczenie
Nie da się ukryć, że panele fotowoltaiczne nie są sobie równe pod względem wagi. To, jak bardzo obciążają dach, zależy z jednej strony od liczby ogniw, z drugiej od rozmiaru całej konstrukcji. Znając wagę pojedynczego panelu oraz rozmiary planowanej inwestycji, możemy łatwo obliczyć całkowitą wagę instalacji. Warto na tym etapie poradzić się doświadczonych specjalistów, którzy sprawdzą, czy nasza elektrownia solarna nie obciąży nadmiernie dachu.
Panele fotowoltaiczne składają się z ogniw. W skład najczęściej wybieranych paneli wchodzi 60 ogniw fotowoltaicznych. Na rynku znajdziemy także takie modele, które zawierają ich 48, a nawet 72 ogniwa fotowoltaiczne. Rozmiar pojedynczego ogniwa to zazwyczaj 15 na 15 cm. Im więcej ogniw, tym bardziej rozległa instalacja, a tym samym większa waga całej konstrukcji. Wiele zależy od tego, jakiej mocy oczekujemy od naszej elektrowni solarnej. Nie możemy jednak rozbudowywać instalacji PV w nieskończoność. Istnieją pewne granice.
Warto sprawdzić, ile ważą panele fotowoltaiczne
Ile ważą panele fotowoltaiczne? Waga przeciętnego panela fotowoltaicznego mieści się zazwyczaj w przedziale od 18 do 25 kg. Na pierwszy rzut oka to niedużo. W miarę dokładania kolejnych modułów, waga instalacji będzie się zwiększać. Docelowo może osiągnąć wagę nawet kilkuset kilogramów. Tutaj rodzi się pytanie, czy dach naszego domu utrzyma takie obciążenie i czy to bezpieczne.
Im więcej paneli, tym większa wydajność instalacji. Średnia waga panela PV to 20 kg. Jednak na wagę składa się nie tylko liczba ogniw. Do całkowitej wagi tego elementu należy doliczyć także wagę jego pokrycia. Konstrukcje tzw. szkło-szkło, które z obu stron posiadają szkło hartowane, uchodzą za najcięższe. Z kolei panele posiadające szkło u góry oraz folię ochronną u dołu okażą się nieco lżejsze.
Czy panele PV obciążają dach?
Pamiętajmy, że konstrukcje fotowoltaiczne projektowane są w ten sposób, aby równomiernie obciążały dach. Czterystu czy pięciuset kilogramowe instalacje nie stanowią zagrożenia dla większości dachów. Warto jednak sprawdzić przed każdym montażem nośność naszego dachu, a jeśli budujemy dom, już na etapie projektu powinniśmy uwzględnić dodatkowe obciążenie instalacją fotowoltaiczną
Duże znaczenie ma także to, z czego wykonany jest dach. Stare dachy, drewniane czy te, objęte opieką konserwatora, należą do grupy pokryć, na których trudniej zainstalować panele fotowoltaiczne. Ich ciężar mógłby poważnie naruszyć konstrukcję dachu, a przy tym stwarzać poważne zagrożenie dla mieszkańców domu.
Kiedy wybrać fotowoltaikę na gruncie
Wymiary oraz ciężar paneli fotowoltaicznych mogą niekiedy przekreślić szansę na montaż własnej elektrowni słonecznej na dachu. Jeśli dysponujemy dodatkową powierzchnią działki, możemy zdecydować się na instalację paneli fotowoltaicznych na gruncie. W tym przypadku wymiary oraz ciężar paneli PV zyskują o wiele mniejsze znaczenie.