Spis treści
Fotowoltaika do centralnego ogrzewania – czy to dobry pomysł?
Czy fotowoltaikę można wykorzystać jako wsparcie dla centralnego ogrzewania? Jak najbardziej! Podpowiadamy, jaka technika grzewcza sprawdzi się najlepiej i czy ogrzewanie domu z udziałem paneli fotowoltaicznych przyniesie spodziewane oszczędności.
Fotowoltaika do centralnego ogrzewania – jak to działa
Na początku odpowiedzmy na pytanie, czy w ogóle jest możliwe ogrzewanie domu przy pomocy energii pochodzącej z fotowoltaiki? Odpowiedź na to pytanie jest twierdząca. Okazuje się, że prąd wytworzony przez naszą elektrownię solarną może z powodzeniem posłużyć do zasilania centralnego ogrzewania. Mało tego – w dobie rosnących cen energii możemy dzięki fotowoltaice wygenerować duże oszczędności nawet po zmianie przepisów z początku 2022 roku.
Jak to wszystko działa? Na ten moment technologia nie poszła jeszcze tak daleko, aby fotowoltaika sama z siebie ogrzewała dom. Dzieje się to pośrednio. Załóżmy, że dane gospodarstwo domowe ogrzewane jest elektrycznie. Wówczas energia pozyskana ze słońca będzie zasilać urządzenia grzewcze. Warto wziąć pod uwagę takie rozwiązanie już na etapie projektowania instalacji. W ten sposób dopasujemy moc paneli PV do zapotrzebowania wszystkich urządzeń znajdujących się w naszym domu.
Ogrzewanie domu zimą – czy fotowoltaika sprosta temu zadaniu?
Pojawia się pytanie, czy skoro fotowoltaika produkuje większą część energii latem, to czy sprosta zapotrzebowaniu na prąd zimą? To w końcu wtedy urządzenia grzewcze pracują z wytężoną siłą. Jeśli mamy instalację typu on-grid i posiada ona odpowiednio dostosowaną moc, z powodzeniem możemy wykorzystywać fotowoltaikę do ogrzewania naszego lokum.
Wszystkie instalacje zatem, które zostały przyłączone do sieci zgodnie z założeniami net-meteringu bądź net-billingu, nie powinny mieć problemu z dostarczeniem dostatecznej do ogrzewania ilości prądu. To prawda, że w okresie lata instalacje fotowoltaiczne produkują więcej energii niż zimą, gdy mniej jest słonecznych dni, a czas ekspozycji na promienie słoneczne jest krótszy. Dzięki temu, że latem nadwyżki energii z fotowoltaiki są sprzedawane do sieci energetycznej, a za pozyskane środki, zimą możemy ją z niej pobierać. Nieprawdą natomiast jest, że energia z fotowoltaiki nie pozwala na ogrzewanie domu.
Fotowoltaika oraz znane metody grzewcze
Istnieje kilka popularnych sposobów łączenia fotowoltaiki z technikami grzewczymi. Energię wyprodukowaną przez panele fotowoltaiczne można wykorzystać do zasilania pieca elektrycznego. To dobry sposób na wygenerowanie dużych oszczędności, gdyż to urządzenie pochłania sporo energii. Trzeba jednak pamiętać, iż należy dostosować do niego wielkość całej instalacji.
Niemało energii zużywają także maty grzewcze. To metoda znana jako m.in. ogrzewanie ścienne lub podłogowe. Polega na emisji promieniowania podczerwonego. Projekt instalacji z pewnością powinien uwzględniać ten sposób ogrzewania.
Najbardziej wydajnym i najmniej wymagającym sposobem ogrzewania pozostają jednak pompy ciepła. W przeciwieństwie do pieców czy mat grzewczych nie wymagają one tak dużej ilości energii elektrycznej. Dlaczego? Ponieważ pompa ciepła nie używa prądu do ogrzewania, a jedynie do poboru energii cieplnej z powietrza czy gruntu.
Czy to się opłaca?
Dzięki połączeniu fotowoltaiki z centralnym ogrzewaniem możemy zaoszczędzić całkiem spore sumy na rachunkach za prąd. Wielkość oszczędności będzie się różnić w zależności od techniki grzewczej. Zdecydowanie najbardziej opłacalną opcją jest połączenie instalacji solarnej z pompą ciepła. Zwrot z inwestycji możemy przyspieszyć, jeśli otrzymamy dofinansowanie z wybranego programu dotującego odnawialne źródła energii.
Zalety ogrzewania domu przy użyciu energii z fotowoltaiki
Inwestycja w fotowoltaikę to przede wszystkim spora niezależność energetyczna oraz szansa na znaczne obniżenie opłat za energię elektryczną. Na szczególnie wysoką opłacalność przedsięwzięcia mogą liczyć ci, którzy skorzystają z dotacji na OZE. Bardzo korzystne okaże się otrzymanie dotacji zarówno na fotowoltaikę, jak i pompę ciepła. Korzystanie z takiego połączenia jest w stu procentach przyjazne środowisku. Nie powoduje wytwarzania zanieczyszczeń, jak również nie uprzykrza życia sąsiadom, czego nie można powiedzieć o tradycyjnych metodach ogrzewania.