Spis treści
Dlaczego energia odnawialna to przyszłość ludzkości?
W dzisiejszych czasach odnawialne źródła energii stają się coraz bardziej popularne. Nawet przechadzając się po naszej okolicy, będziemy mogli bez żadnych problemów zobaczyć wiele instalacji fotowoltaicznych czy pomp ciepła. Jest to zdecydowanie optymistyczna wiadomość – energia odnawialna to przyszłość cywilizacji i każdy, kto planuje budowę domu, powinien o niej pomyśleć. Dlaczego postawienie na odnawialne źródła energii jest tak istotne? Przeczytaj ten artykuł i dowiedz się sam!
Odnawialne źródła energii – czym są OZE? Przykłady
Na samym początku powiedzmy pokrótce, czym są odnawialne źródła energii (w skrócie OZE) i jakie urządzenia i rozwiązania możemy do nich zaliczyć. Jak wskazuje sama nazwa, OZE nie podlegają prawom eksploatacji takim jak konwencjonalne źródła energii. W przeciwieństwie do nich energia odnawialna jest niemalże nieskończona. O ile klasyczny węgiel kamienny i węgiel brunatny mają swoją ograniczaną ilość na świecie i może dojść do takiej sytuacji, kiedy po prostu się one skończą, w przypadku OZE zasoby energii są niewyczerpane. Promienie słoneczne czy wiatr są naturalnymi zjawiskami w przyrodzie i to właśnie je wykorzystuje się jako źródła energii odnawialnej.
Oczywiście, może dojść do takiej sytuacji, kiedy zabraknie nawet OZE – przykładem mogą być tutaj kotły na biomasę, które jako opału używają słomy, pelletu i brykietu – jednak ich zasoby są łatwiej dostępne i można je odzyskać znacznie szybciej, niż konwencjonalne źródła opału. Proces powstawania węgla trwa około 60 milionów lat, w przeciwieństwie do energii słonecznej czy wiatrowej, która towarzyszy nam z różnym natężeniem każdego dnia.
Jakie są przykłady OZE? Możemy do nich zaliczyć:
- panele fotowoltaiczne – energia odnawialna w Polsce opiera się głównie o panele fotowoltaiczne. Jest to jeden z najprostszych i najbardziej przystępnych systemów, który może pomóc cieszyć się użyciem energii odnawialnej w naszym domu. Fotowoltaika jest w stanie pobierać energię słoneczną, którą następnie przekształca w prąd elektryczny.
- pompy ciepła – kolejne popularne źródło energii odnawialnej w Polsce. Pompa ciepła służy do ogrzewania i klimatyzowania pomieszczeń. Jej zasadę działania możemy porównać do lodówki, która działałby odwrotnie. Mówiąc najprościej, chłodziarki oddają swoje ciepło w zamian za zimne powietrze, natomiast pompa ciepła wykorzystuje podobny mechanizm w odwrotny sposób.
- kotły na biomasę – nie jest to może aż tak ekologiczne źródło energii jak dwa poprzednie, jednak kotły na biomasę także można zaliczyć do źródeł energii odnawialnej. Spala się w nich brykiet lub pellet drzewny, co w dalszym ciągu jest bardziej ekologiczne niż wykorzystanie węgla w celach opałowych.
- elektrownie wodne – ich zasada działania opiera się na wykorzystaniu wody, która może napędzać turbiny produkujące prąd.
- elektrownie wiatrowe – ten rodzaj elektrowni korzysta z wiatru do napędzenia swoich turbin i produkcji energii.
Dlaczego energia odnawialna, w Polsce i nie tylko, to przyszłość?
Jest bardzo dużo powodów, dzięki którym energia odnawialna zyskuje coraz większą popularność. Wymienimy teraz kilka kluczowych, które sprawiają, że odnawialne źródła energii to przyszłość naszego kraju i całego świata.
Energia odnawialna jest praktycznie nieograniczona
Jedną z największych zalet OZE jest fakt, że energia pochodząca z odnawialnych źródeł nie może się wyczerpać. Przykładowo, słońce będzie nam towarzyszyło do samego końca naszej cywilizacji, czego absolutnie nie możemy powiedzieć o węglu, lub oleju napędowym.
Energia pochodząca z odnawialnych źródeł, takich jak energia słoneczna czy wiatrowa, jest dostępna niemal w każdym zakątku świata. Nawet obszary oddalone od tradycyjnych źródeł energii mogą korzystać z elektryczności, ciepła czy chłodu generowanego przez te technologie. W przyszłości (niestety naukowcy wskazują, że w całkiem niedalekiej) może dojść do sytuacji, kiedy wszystkie cenne zasoby świata się skończą. W takim wypadku przejście w pełni na energię odnawialną będzie nie możliwością, a koniecznością. Warto więc pomyśleć o tym odpowiednio wcześniej i dołożyć swoją cegiełkę do lepszego wykorzystania naturalnych źródeł energii.
OZE a ekologia
Jednym z terminów, które nieodłącznie kojarzą się z energią odnawialną, jest słowo ekologia. To oczywiście bardzo dobre skojarzenie. Wszystkie źródła energii odnawialnej są znacznie bardziej ekologiczne, niż ma to miejsce w przypadku konwencjonalnych źródeł.
Przykładowo pompa ciepła jest w stanie ogrzać dom jednorodzinny bez jakichkolwiek zanieczyszczeń wypuszczanych do atmosfery. Niestety tego samego nie możemy powiedzieć o węglu – podczas procesu spalania węgla do atmosfery wydziela się tlenek węgla, metale ciężkie, dwutlenek siarki i tlenek azotu. Wszystkie te substancje wpływają fatalnie na klimat i to właśnie im przypisuje się główny udział w postępujących zmianach klimatycznych.
OZE a ekonomia
W dzisiejszych czasach powinniśmy zwracać uwagę nie tylko na to, co jest dobre dla naszego środowiska, ale także na to, co będzie dla nas mniej kosztowne i obciążające codzienny budżet. Na całe szczęście, energia odnawialna świetnie łączy jedno i drugie, będąc odpowiednio przyjazną dla środowiska, jak i dla portfela.
Pompa ciepła czy panele fotowoltaiczne to świetny sposób na oszczędności. Weźmy pod lupę przykład, kiedy wykorzystamy w domu oba te rozwiązania. Panele słoneczne będą odzyskiwały energię pozyskiwaną ze słońca i przerabiały ją na prąd, który później będzie mógł zostać użyty do uruchomienia pompy ciepła. Tym sposobem, kiedy wybierzemy odpowiednie modele urządzeń i dostosujemy ich pracę do naszych warunków, będziemy mogli liczyć na niemal darmowe ogrzewanie domu i prąd z sieci.
Kiedy mówimy o aspekcie niskich kosztów energii odnawialnej w Polsce, nie możemy zapominać także o dotacjach. Ze względu na kryzys klimatyczny i pilną potrzebę zredukowania znaczenia węgla, nasz kraj oraz Unia Europejska przewidziały sporo dofinansowań, które pomogą pokryć koszty związane z OZE.
Energia odnawialna a bezpieczeństwo
Urządzenia wykorzystujące odnawialne źródła energii, takie jak pompy ciepła czy kolektory słoneczne, są zazwyczaj konstrukcjami prostszymi i mniej narażonymi na awarie w porównaniu do skomplikowanych kotłów opalanych paliwami. To przekłada się na mniejszą częstotliwość problemów technicznych. Technologie odnawialne często działają na zasadzie konwersji energii z jednej formy w drugą, np. z energii słonecznej na ciepło. W przeciwieństwie do kotłów opierających się na spalaniu paliw, w przypadku instalacji odnawialnych źródeł energii nie ma ryzyka wybuchu pożaru. To zwiększa bezpieczeństwo użytkowania.
OZE zapewniają wygodę użytkowania
Przy ogrzewaniu tradycyjnymi metodami istnieje potrzeba przechowywania i transportu paliw. Nie tylko wymaga to pewnego wysiłku, ale też niesie ze sobą pewne ryzyko, zwłaszcza jeśli chodzi o substancje palne. Technologie odnawialne eliminują to ryzyko, ponieważ opierają się na naturalnych źródłach energii. Użytkownicy nie muszą także regularnie dokonywać zakupów paliw, co upraszcza i korzystnie wpływa na ekonomiczne korzystanie z energii.
Urządzenia oparte na odnawialnych źródłach energii są projektowane w taki sposób, aby działały praktycznie bezobsługowo przez wiele lat. Oznacza to, że użytkownicy mają mniej kłopotów związanych z koniecznością częstych interwencji technicznych czy konserwacji. Ponadto, odnawialne źródła energii mogą być łatwo zintegrowane z systemami inteligentnego zarządzania energią w domach czy firmach. To umożliwia zdalne monitorowanie, kontrolę oraz optymalizację zużycia energii, co przekłada się na wygodę i oszczędności.
Energia odnawialna – podsumowanie
Energia odnawialna zdecydowanie jest przyszłością naszej planety. Jej wykorzystanie sprawi, że nie będziemy dłużej uzależnieni od złóż ropy, gazu czy węgla. Dzięki temu będziemy mogli odciążyć środowisko i zapobiec szybszym zmianom klimatycznym.
Pamiętajmy o tym, że OZE nadal jest na stosunkowo wczesnym etapie rozwoju i popularyzacji. W związku z tym warto skorzystać z rozmaitych upustów, które są przewidziane dla pionierów zielonej energii w naszym kraju. Wraz ze zwiększaniem źródeł energii odnawialnej w Polsce, referencyjne warunki zakupu różnych urządzeń mogą się skończyć. Z tego względu nie warto wstrzymywać się z decyzją o przejściu na OZE w naszym gospodarstwie domowym.