Spis treści
Czy potrzebujesz nowego dachu, by zamontować panele fotowoltaiczne?
Czy dach pod panele fotowoltaiczne musi być nowy? Choć fotowoltaikę najlepiej projektować jeszcze przed zaplanowaniem budowy fundamentów domu, to nowy dach wcale nie jest niezbędny. Na jakich dachach z powodzeniem zainstalujemy panele PV i o czym warto wiedzieć?
Najbardziej popularne rodzaje dachów
Przed przystąpieniem do przygotowania projektu instalacji fotowoltaicznej musimy uważnie przyjrzeć się dachowi, na którym spocznie cała konstrukcja. To, czy dach jest nowy, czy stary ma oczywiście duże znaczenie. Za punkt wyjścia w analizie warto jednak obrać rodzaj dachu, zważając m.in. na jego kształt.
Dość prostą konstrukcją odznaczają się dachy jedno i dwuspadowe. Jak sama nazwa wskazuje, ich powierzchnie skierowane są w jednym bądź dwóch kierunkach. Nie stanowią specjalnie trudnego wyzwania przy montażu fotowoltaiki, o ile spady nie są skierowane jedynie na północ. Właściwa orientacja tego typu dachów znacznie zwiększa szansę na wysokie uzyski z fotowoltaiki.
Więcej zachodu wymagać będą dachy wielospadowe. Ponieważ ich powierzchnie często zwrócone są w różne strony, takie dachy wymagają bardziej zaawansowanego projektu pod panele PV. W niektórych przypadkach niezbędne mogą okazać się optymalizatory mocy. Część klientów decyduje się także na mikrofalowniki. Dzieje się tak, ponieważ panele na poszczególnych partiach dachu będą otrzymywać nasłonecznienie o różnym natężeniu. Niezwykle ważne jest, by pracowały możliwie najwydajniej i nie uzależniały swojego działania od najsłabszych ogniw.
Za jedne z najbardziej wymagających uchodzą dachy kopertowe. Podobnie jak w przypadku dachów wielospadowych, również tutaj mamy do czynienia z nierównym nasłonecznieniem. Przy takim układzie dachowym zaleca się niekiedy zastosowanie specjalnych konstrukcji montażowych. Sięga się także po tę samą technologię jak w przypadku dachów wielospadowych. Jeśli jednak mamy do dyspozycji duży dach, którego część skierowana jest ku słońcu, możemy cieszyć się wysokimi uzyskami z fotowoltaiki.
Nie wszystkie dachy posiadają spady. Istnieją także dachy płaskie. Również na nich możemy instalować panele fotowoltaiczne. Potrzebna jednak będzie specjalna konstrukcja montażowa, dzięki której uzyskamy odpowiedni kąt nachylenia. Co ciekawe, dzięki takiemu rozwiązaniu, możemy precyzyjnie dopasować ustawienie paneli do kąta padania promieni słonecznych w danej lokalizacji.
Jaki dach okaże się najlepszy pod panele fotowoltaiczne
Nawet jeśli istnieje dach idealny pod fotowoltaikę, to jest to sytuacja niezwykle rzadka. Każdy teren posiada swoje unikalne uwarunkowania, a poszczególne konstrukcje dachowe znacznie się od siebie różnią. Należy też pamiętać o występowaniu zacienienia oraz zróżnicowanych uwarunkowaniach pogodowych w różnych częściach naszego kraju.
Najlepiej, jeśli dach projektujemy bezpośrednio pod instalację fotowoltaiczną. Wówczas możemy uzyskać możliwie optymalne warunki jak np. orientację południową, właściwy kąt nachylenia czy redukcję elementów zacieniających. Doskonale, gdy projekt zakłada budowę jednospadowego dachu. Niektórzy decydują się np. na budowę dachu fotowoltaicznego, gdzie panele zastępują pokrycie dachowe.
Najistotniejsze czynniki, które trzeba wziąć pod uwagę
Istnieje kilka niezwykle istotnych aspektów, które musimy wziąć pod uwagę przy montażu instalacji PV na naszym dachu. Wiemy już, że konstrukcja dachowa nie pozostaje bez znaczenia. Ważną rolę odgrywa także wiek dachu. Instalacja fotowoltaiki przy okazji budowy domu to najlepsza możliwa sytuacja. Często jednak montuje się instalacje PV na istniejących obiektach. Warto wówczas sprawdzić wiek dachu, a co za tym idzie – jego wytrzymałość. Jeśli z kolei planujemy remont pokrycia dachowego, wykonajmy go przed montażem paneli.
Jaki dach pod panele PV okaże się najlepszy? Przede wszystkim jednospadowy i zorientowany na południe. Optymalny kąt nachylenia powinien zawierać się między 20 a 35 stopniami. Istotna jest także powierzchnia dachu. Dobrze, jeśli do dyspozycji mamy co najmniej 30 m2. Warto zwrócić uwagę na rodzaj pokrycia dachowego. Panele zamontujemy zarówno na dachówce, blachodachówce, jak i styropapie czy betonie. Niekiedy przydatne okażą się dodatkowe konstrukcje mocujące. Warto o nich wiedzieć, gdyż wpływają one na wysokość kosztów całego przedsięwzięcia.
Na tych dachach nie zamontujemy paneli PV
Pytanie – jaki dach nadaje się pod panele fotowoltaiczne – pada z ust klientów dość często. Wynika z niego, że nie wszystkie dachy nadają się pod moduły PV. To prawda. Zbyt stare dachy, które obarczone są ryzykiem zawalenia, nie mogą przyjmować dodatkowych ciężarów. Nie zainstalujemy na nich paneli PV.
Z dużymi utrudnieniami spotkamy się, projektując instalację PV na budynki objęte opieką konserwatora. Drewniane dachy z kolei stanowią zbyt duże ryzyko pożarowe. Także na dachu wykonanym z eternitu nie wolno montować fotowoltaiki.
Czy muszę mieć nowy dach pod panele PV? – odpowiadamy
Czy nowy dach pod panele PV to konieczność? Odpowiedź brzmi – nie. Wprawdzie budowa nowego domu czy samego nowego dachu pozwala dostosować precyzyjnie poszycie pod montaż paneli fotowoltaicznych, jednak nie jest to konieczność. Coraz nowsze rozwiązania technologiczne pozwalają montować panele na dachach o różnej orientacji, różnym kącie nachylenia, a także na odmiennych rodzajach pokrycia. Z pomocą przychodzą także odpowiednie elementy konstrukcyjne oraz optymalizatory mocy. Sytuacji, gdy na dachu nie można zainstalować modułów, jest w rzeczywistości stosunkowo niewiele. Można zaryzykować zatem stwierdzenie, że fotowoltaika staje się coraz bardziej uniwersalna i dostępna dla coraz większej liczby dachów.