Spis treści
Instalowanie baterii słonecznych – czy się opłaca?
Na opłacalność instalacji baterii słonecznych może mieć wpływ wiele aspektów. Dokonując wyboru, warto zwrócić uwagę na to, czy dana instalacja jest odpowiednio dopasowana do naszych potrzeb. Istotna bywa także cena oraz jakość elementów.
Montaż instalacji baterii słonecznych może być opłacalny. Warto na etapie inwestycji dobrać odpowiednią moc instalacji fotowoltaicznej, by w pełni zaspokoić zapotrzebowanie gospodarstw na energię. Istotną kwestię stanowi również cena zakupu instalacji oraz możliwość skorzystania z dotacji. Pomogą one w znaczący sposób skrócić czas zwrotu instalacji. W przypadku modeli opartych na akumulatorach opłacalność inwestycji jest inna niż w przypadku tych podłączonych do sieci energetycznej. Jednak w przypadku instalacji akumulatorowych, gdy nie ma możliwości podłączenia do sieci energetycznej, opłacalność instalacji przestaje mieć tak duże znaczenie, a znacznie ważniejsza staje się wygoda użytkowania.
Co wchodzi w skład instalacji baterii słonecznych?
Baterie słoneczne, nazywane też instalacjami fotowoltaicznymi, stanowią zespoły urządzeń, których zadaniem jest produkcja energii elektrycznej z promieniowania słonecznego. Ich montaż jest opłacalny, ale należy pamiętać o pewnych warunkach stosowania baterii słonecznych. W skład typowej instalacji fotowoltaicznej wchodzą:
- panele fotowoltaiczne – które są podstawowym i nieodłącznym elementem każdej instalacji. Odpowiadają za konwersję energii promieniowania słonecznego na energię elektryczną. W ofercie dostępne są panele monokrystaliczne typu P lub N;
- inwerter – stanowi serce instalacji fotowoltaicznej. Jest odpowiedzialny za przekształcenie prądu stałego (DC) na prąd zmienny (AC) o odpowiednich parametrach, który zasila większość urządzeń gospodarstwa domowego;
- regulatory ładowania – odpowiedzialne są za kontrolowanie poziomu naładowania akumulatora. Ich zadaniem jest również niedopuszczanie do nadmiernego przeładowania lub rozładowania. Stosuje się je tylko w instalacjach z funkcją magazynowania energii;
- akumulatory – są odpowiedzialne za magazynowanie energii elektrycznej. Stosuje się je w systemach „wyspowych”, w których instalacja nie została połączona z zewnętrzną siecią energetyczną.
Co zrobić, by nasze baterie słoneczne były opłacalne?
Na opłacalność naszej inwestycji wpływa wiele czynników. Wśród nich możemy wyróżnić:
- Dopasowanie wielkości instalacji do rocznego poziomu zużycia – należy dobrać moc instalacji fotowoltaicznej do zapotrzebowania na energię danego gospodarstwa. Zbyt duża moc skutkować będzie wyższymi początkowymi nakładami finansowymi oraz długim okresem zwrotu. Oszczędności nie zwiększą się, gdyż nadmiar energii zostanie utracony, a w przypadku odsprzedaży energii do sieci uzyskane fundusze nie będą w stanie zrekompensować nam w pełni poniesionych nakładów.
- Cenę zakupu – jest niewątpliwie istotnym parametrem decydującym o opłacalności naszej inwestycji. Kupując instalację bez dotacji, warto zwrócić uwagę na całkowity jej koszt. Wiele sklepów ma w ofercie instalacje o takiej samej mocy, jednak ceny w poszczególnych punktach sprzedaży mogą znacznie się różnić. Przykładowo, instalacja dla 4 osób o mocy 4 kW może kosztować od 18000 do 25000 zł. Cena w tym przypadku nie jest jedynie efektem wysokiej marży sklepów. Wynika m.in. z różnej sprawności, jakości oraz gwarancji niezawodności oferowanych paneli czy inwerterów. Zwróćmy na to uwagę podczas kupowania poszczególnych podzespołów instalacji.
- Cenę energii elektrycznej – obok ceny zakupu jest jednym z kluczowych kryteriów opłacalności inwestycji. Im wyższa cena energii elektrycznej kupowanej z sieci, tym krótszy okres zwrotu zakupu.
- Montaż paneli fotowoltaicznych – i w tym przypadku możemy sprawić, że nasza instalacja stanie się bardziej opłacalna. Montaż paneli jest najdroższy, gdy umieszcza się je na gruncie. Instalacja musi być na tyle wytrzymała, by mogła opierać się silnym porywom wiatru
- Zacienienie i nasłonecznienie– kąt nachylenia paneli oraz sam ich montaż powinien pozwalać na maksymalne wykorzystanie instalacji i wyeliminowanie jakichkolwiek elementów mogących zasłonić ogniwa. Zacienienie paneli ma bardzo negatywny wpływ na wydajność całej instalacji fotowoltaicznej, co wynika z budowy paneli połączonych pojedynczymi ogniwami krzemowymi. Warto o tym pamiętać, montując panele.
- Dotacje rządowe i samorządowe– niewątpliwie czynnikiem znacznie skracającym czas zwrotu jest dotacja do zakupu instalacji fotowoltaicznej. W niektórych województwach wartość dofinansowania wynosiła nawet 85%. W przypadku tego typu dotacji musimy jednak liczyć się z czasem rozpatrywania wniosków oraz szeregiem biurokratycznych procedur.
Opłacalność instalacji off-grid (wyspowych)
W przypadku instalacji fotowoltaicznych wykorzystujących akumulatory spotykamy się z pewnymi ograniczeniami związanymi z zastosowanym rozwiązaniem.
- Ceny akumulatorów wciąż utrzymują się na wysokim poziomie. Chociaż stopniowo się zmniejszają, to wciąż stanowią pewną barierę finansową.
- Produkcja energii latem jest zbyt duża, by mogła być zmagazynowana w akumulatorach. Zimą natomiast, gdy produkcja energii jest znacznie mniejsza, mamy do czynienia z jej niedoborem. Problem ten możemy zniwelować przez wykorzystanie większej liczby paneli, jednak to wiąże się z dodatkowym wydatkiem, a potencjał baterii słonecznych nie przekłada się na lepsze wykorzystanie energii latem.
Mimo że instalacje off-grid charakteryzuje pełna niezależność, generują one znacznie większe koszty. Jeśli nie ma konieczności zamontowania tego rodzaju baterii słonecznych, to nie są one zalecane. Jeżeli zaś chodzi o opłacalność instalacji off-grid, to ma ona drugorzędne znaczenie, jeśli nie istnieje inna możliwość pozyskania energii elektrycznej – wówczas kluczowe staje się zapewnienie dostępu do jakiejkolwiek formy zasilania.