Spis treści
Bufor do pompy ciepła – jaką pełni funkcję, kiedy jest potrzebny?
Osoby planujące zakup pompy ciepła nierzadko stają przed pytaniem, czy warto nabyć bufor. Okazuje się, że to urządzenie nie tylko może przynieść większe oszczędności, lecz także wydłużyć żywotność całego zespołu. Co warto wiedzieć o buforach do pomp ciepła i kiedy warto się na nie zdecydować?
Czym jest bufor do pompy ciepła
Zdarza się, że urządzenie to mylimy ze zbiornikiem c.w.u. W praktyce niewiele ma z nim wspólnego. Być może mylący jest jego zewnętrzny kształt oraz fakt, że oba urządzenia są zbiornikami. Czym jest zatem bufor do pompy ciepła i jaką pełni funkcję?
Bufor do pomp ciepła jest zbiornikiem. Magazynuje ciepło. W jego wnętrzu znajduje się woda. Instaluje się go między pompą a odbiornikiem. Woda w zbiorniku buforowym służy do ogrzewania domu. Odbiorniki pobierają z bufora wodę o takiej temperaturze, jaka jest im w danym momencie potrzebna. Bufor może z powodzeniem współpracować także z innymi urządzeniami grzewczymi.
Zastosowanie buforu do pomp ciepła
Głównym zadaniem buforu pompy ciepła jest możliwie długie utrzymywanie temperatury zgromadzonej w zbiorniku wody. Zmniejsza to częstotliwość pobudzania (taktowania) pompy ciepła do pracy. W efekcie pompa zużywa mniej energii. Przekłada się to także na mniejsze zużycie podzespołów w danej jednostce czasu. W konsekwencji żywotność pompy ciepła ulega wydłużeniu.
Dzięki pompie ciepła wyposażonej w bufor możemy cieszyć się utrzymaniem stałej temperatury w danym pomieszczeniu. Ponadto bufor daje możliwość przechowywania nadwyżki energii cieplnej. Jego instalacja zalecana jest także przy ogrzewaniu podłogowym, jak również w sytuacji, gdy chcemy podłączyć kilka źródeł ciepła. Bufor zapewnia wówczas odpowiedni przepływ wody dla każdej sekcji.
Dobieramy bufor do pompy ciepła
Warto odpowiedzieć sobie w tym miejscu na pytanie, czy do każdej pompy ciepła należy dobierać bufor? W większości przypadków zakup pompy z buforem okaże się trafioną inwestycją, zwłaszcza gdy myślimy o jeszcze większej oszczędności i efektywności. Okazuje się, że nie zawsze jednak zakup bufora okaże się niezbędny. Zazwyczaj rezygnuje się z niego tam, gdzie ogrzewanie podłogowe stanowi jedyny sposób ogrzewania w danym budynku. Kupując pompę ciepła, warto zawsze skonsultować dobór urządzenia z doświadczonym specjalistą.
Skoro jednak decydujemy się na zakup, warto wiedzieć na co zwrócić uwagę. Jeżeli chcemy połączyć kilka układów grzewczych i myślimy o wydłużeniu cyklu pracy pompy, wówczas warto rozważyć zakup buforu z wymiennikiem (wężownicą). Duże znaczenie ma także pojemność zbiornika buforowego. Ten powinniśmy dobierać w odniesieniu do mocy pompy ciepła. Trzeba pamiętać, że pojemność zbiornika nie może wynosić mniej niż 10l na 1kw. Przed zakupem należy przede wszystkim odpowiedzieć sobie na pytanie, jaką przede wszystkim rolę będzie odgrywał bufor i co chcemy uzyskać w wyniku jego instalacji.
Kiedy bufor do pomp ciepła okaże się przydatny
Niektórzy mogą zastanawiać się, czy można wybrać pompę ciepła bez buforu. Jest to możliwe, jednak jeśli chcemy zwiększyć efektywność pracy pompy, warto zainwestować w model z buforem. Znajdziemy oczywiście wyjątki od tej tendencji. Z buforu rezygnuje się np. w wielu domach energooszczędnych.
Bufor do pompy ciepła okaże się dobrą inwestycją, jeśli myślimy o oszczędnościach w dłuższej perspektywie czasowej. Ile może kosztować wspomniane urządzenie? Najtańsze modele znajdziemy już w przedziale cenowym 1000-2000 zł. Górna granica z kolei to mniej więcej 10 000 zł. Wiele zależy od rozmiarów, wykonania oraz funkcji, w jakie jest wyposażone urządzenie. W sytuacji gdy nie mamy miejsca na duży bufor, wówczas po konsultacji ze specjalistą warto rozważyć montaż nieco mniejszego urządzenia. Na dłuższą metę ta decyzja może nam się opłacić.